Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Libra için önemli yorum: Ayrılıklar tesadüf değil

Forrester Research'ten Martha Bennett, Libra konusunda "Ayrılıkların zamanlamasına 'tesadüf' diyemeyiz" yorumunu yaptı.

Araştırma firması Forrester’dan Libra’daki ayrılışlarla ilgili flaş bir yorum geldi. Şirketin as başkanı ve baş analisti Martha Bennett Libra konusunda “Ayrılıkların zamanlamasına ‘tesadüf’ diyemeyiz” yorumunu yaptı.

PayPal, eBay, MasterCard ve Visa gibi dev şirketlerin çıktığı Facebook’un kripto parası Libra konusunda tartışmalar her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor.

Müşterilerine teknolojik gelişmelerle ilgili ön görülerini aktaran araştırma firması Forrester Research’ten konuyla ilgili önemli bir yorum geldi. Firmanın baş analisti ve as başkanı Martha Bennett “Başarısız oldular diyemem ancak çok daha zor bir yola girdikleri kesin” dedi.

Forbes’tan Benjamin Pirus’a konuşan Bennett, “PayPal ve diğer ödeme firmalarının kilit kaygıları regülasyonlar ve mevzuata uygunluk konusunda ayrıntı eksikliğiydi. Bilgi verilmemesiydi. Bunu mutlaka değiştirecek adımlar gerekli” dedi.

Facebook 2019 yılı Haziran ayında Libra’nın whitepaper’ını yayınladıktan sonra regülasyonlarla ilgili birçok sorun yaşadı ve bazı şirketleri gelişimi yavaşlattı.

En başında, Blockchain temelli para olan Libra’nın değerini “Libra Rezervi” adlı bir varlıklar sepetinden alması planlanıyordu. Libra whitepaper’ında paranın; banka mevduatları, kısa vadeli devlet tahvilleri gibi düşük volatiliteli varlıkların birleşiminin para birimi cinsinden karşılığının saygın bankalarda kalmasıyla destekleneceği belirtilmişti.

“Tesadüf diyemem”

“Ayrılıklar tesadüf değildi” diyen Bennett, “Birliğin yönetim kurulu toplantısı 14 Ekim’deydi ve şirketler için bu toplantıya katılıp katılmama konusunda bir karar verilmeliydi. Çünkü regülatörler de bu toplantıyı değerlendirecekti” şeklinde konuştu.

Facebook, katılımcı sayısının düştüğü 14 Ekim’deki toplantının ardından aralarında Spotify ve Uber’in de olduğu katılımcıları açıklamıştı.

“İsimleri olan şirketler o riske giremedi”

Bennett ayrılıkların sebebiyle ilgili olarak ise, “eBay, MasterCard ve Visa gibi adları geçen oyuncular, birliğe katıldıklarında net şekilde en çok kaybedecek olanlardı. İsimlerinin olması onlar için bir problem olacaktı. Onlar da, anlaşılabileceği gibi kapıyı dünyaya açık tutmak istediler ve Libra’nın karşı karşıya olduğu regülasyon sorunlarından dolayı bataklığa sürüklenme riskine girmek istemediler.” dedi.

“Cevaplar eksik kalıyor”

PayPal’ın eski başkanı ve Libra projesinin önemli ismi David Marcus, Libra’yla ilgili endişelere birçok kez cevap vermiş, hatta Temmuz ayında senato karşısında da bir konuşma yapmıştı. Marcus konuyla ilgili birçok yerde de endişeleri gidermeye çalışmıştı.

Bennett ise bu açıklamaları yetersiz bulduğunu söyledi ve “Marcus ve Libra Birliği’nden konuşmacıların yaptıkları açıklamalar detaylara gelince çok zayıf ve eksik kalıyor” yorumunu yaptı.

Forrester uzmanı ayrıca şunu da ekliyor: “Ayrıca söylediklerinizin ağırlığının da önemi var. Sürekli tekrara düşmek iyi bir görüntü vermiyor. Mesela ‘Libra sistemsel bir risk taşımayacak’ sözü. Eğer regülatörler ve devletler bunun olacağını düşünürlerse, ikna etmek için çok daha anlaşılır ve detaylı açıklamalar gerekir.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl