Milyarder Mark Cuban: Libra, büyük bir hata

Milyarder girişimci Mark Cuban da Libra karşıtı cepheye katıldı. Cuban, Facebook'un kripto parası Libra'nın büyük bir hata olduğunu söyledi.

Dallas Mavericks basketbol takımının sahibi ve milyarder girişimci Mark Cuban, Facebook’un sabit fiyatlı kripto parası Libra’nın büyük bir hata olduğunu söyledi.

Cuban, CNBC’ye verdiği röportajda “Bu yaptıklarının büyük bir hayranı değilim. […] büyük bir hata olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Cuba, sözlerinin devamında Libra’nınn küresel etkisi konusunda ABD’ye göre daha fazla endişe duyduğunu ifade etti. Milyarder isim, bunun hukukun iyi işlemediği, politik ve parasal istikrarın olmadığı ülkelerde tehlikeli olabileceğini belirtti:

 

“Birtakım Afrika ülkelerinde artık para birimlerini herhangi bir şekilde kontrol edemedikleri için keyfi kaçan bazı despotlar olacak ve gerçek sorunlar işte burada başlıyor.”

Öte yandan dün ABD Başkanı Donald Trump, Libra da dahil olmak üzere Bitcoin ve kripto paralara karşı olduğunu dile getiren açıklamalar yaptı. Trump, Twitter hesabından “değeri epeyce değişken olan ve para olmayan” Bitcoin ve diğer kripto paraların bir hayranı olmadığını, yasalarca düzenlenmemiş kripto varlıkların uyuşturucu ticareti ve diğer yasa dışı aktiviteler dahil, kanunsuz davranışlara kolaylık sağladığını yazdı.

ABD Başkanı, devamında benzer şekilde Facebook’un “sanal para birimi” Libra’nın da güvenilirliğinin az olacağını belirterek “Facebook ve diğer şirketler bir banka olmak istiyorlarsa ulusal ve uluslararası bankalar gibi tüm bankacılık regülasyonlarına tabi tutulmalılar.” ifadelerini kullandı.

Trump’ın tweet’lerinin sonuncusu ise şöyleydi:

“ABD’de yalnızca tek bir gerçek para birimimiz var. Her zamankinden daha güçlü ve güvenilir. O dünyanın herhangi bir yerindeki en baskın para birimi ve daima bu şekilde kalacak. Adı, ABD Doları!”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun