Lisk nedir ve nasıl alınır? Lisk hakkında merak edilenler

Birbirinden farklı uygulamaları geliştiren ve kendi özelleştirilmiş Blockchain'leriyle destekleyebilen Blockchain tabanlı uygulama platformu Lisk nedir ve nasıl alınır? İşte Lisk hakkında merak edilenler

Blockchain, açıklığı, merkezi olmayan ve yetki içermeyen özellikleriyle yakın zamanda iyice moda haline geldi. Bununla birlikte, bazı Blockchain’lerin üzerinde tam potansiyellerini kısıtlayabilecek belirli kısıtlamalar mevcut. Birbirinden farklı uygulamaları geliştiren ve kendi özelleştirilmiş Blockchain’leriyle destekleyebilen Blockchain tabanlı uygulama platformu Lisk buna bir cevap olabilir. Peki Lisk nedir ve nasıl alınır? İşte Lisk hakkında merak edilenler

Lisk Nedir?

Tıpkı Google’ın Play Store ve Apple’ın App Store’unun bireysel geliştiricilerin uygulamaları oluşturup dağıtmasına izin verdiği gibi, Lisk de benzer bir Blockchain tabanlı uygulama platformu sunuyor.

Büyük bir fark olarak, Google ve Apple’ın kendi uygulama mağazalarını kontrol ederlerken, Lisk ise merkezi olmayan ve dağıtık bir platform.

Lisk, bir geliştiricinin istediğiniz uygulamayı oluşturmak adına JavaScript’e kolayca kod yazabilmesi için kullanabileceği JavaScript tabanlı bir yazılım geliştirme seti (SDK) sağlıyor.

Bu SDK mimarisi, geliştiricilerin uygulamaların hem arka ucunu hem de ön ucunu oluşturmaları için esneklik sağlayarak, eksiksiz Blockchain uygulamalarının geliştirilmesine olanak sağlıyor.

Arka uç, sunucunun/Blockchain ağında bulunan bir uygulamanın temel işlevine atıfta bulunur ve kod esas alınarak çalıştırılır, önyüz ise bir kullanıcının bilgisayarında/mobil cihazında gördüğü ve etkileşimde bulunduğu kullanıcı arayüzüdür.

Şu anda ağlarında dApp’lerin oluşturulmasına, barınmasına ve çalıştırılmasına olanak tanıyan birkaç Blockchain tabanlı platform bulunuyor. Bunlar her şeyi tek bir Blockchain’de barındırıyorlar ya da özel Blockchain’ler için daha özelleştirilmiş haldeler. Böyle bir dApp tabanlı Blockchain platformunun en göze çarpan örneği ise, akıllı sözleşmeleri çalıştıran Ethereum ağı.

Lisk, bu gibi dApps platformlarından önemli bir şekilde farklı. Uygulama geliştirmenin yanı sıra, Lisk geliştiricileri kendi Blockchain’lerini bir yan zincir olarak oluşturabilir ve yapılandırabilirler. Kendi varoluşlarında Blockchain’ler olan bu yan zincirler, Lisk ağının “mainchain” olarak adlandırılan temel Blockchain’i ile ilişkililer.

Geliştirici, uygulamalarının gereksinimleri doğrultusunda kendi yan zincirlerini oluşturmak için tam kontrol sahibi oluyor.

Ayrıca Lisk’in LSK token’ları adında kendi sanal paraları da bulunuyor. LSK şu anda piyasa değeri açısından Coinmarketcap’e göre 24. sırada yer alıyor ve değeri yaklaşık olarak 8.75 dolar civarında.

LSK nasıl alınır?

LSK’yı, düşük komisyon ücretleri ve stabil altyapısıyla kısa zamanda popüler bir borsa haline gelen Binance‘i kullanarak alabilirsiniz.

Binance kayıt linki üzerinden hesabınızı oluşturduktan sonra LSK alabilmek için şu adımları izlemeniz yeterli:

1- Binance’de bulunan hesabınıza Bitcoin gönderin. Bunun için sayfanın sağ üst kısmında yer alan Funds bağlantısının üzerine gelerek Deposits&Withdrawals‘a tıklayın.

2- Açılan sayfada yer alan arama kutucuğuna BTC yazarak Bitcoin’i bulun ve hemen yanında yer alan Deposit‘e tıklayın.

3- Burada sizin için oluşturan cüzdan adresinizi kopyalayın ve Bitcoin’lerinizin bulunduğu borsa ya da cüzdan üzerinden bu adrese Bitcoin gönderin. Bitcoin’leriniz Binance hesabınıza 15 dakika içinde geçecektir.

4- Bitcoin’leriniz hesaba geçtiyse Binance logosunun yanında yer alan Exchange bağlantısı üzerinden Basic‘i tıklayın.

5- Açılan sayfada LSK/BTC çiftini bularak tıklayın. Ardından grafiğin altında yer alan Buy bölümünden satın alımınızı gerçekleştirin. Burada yer alan Price bölümüne almak istediğiniz fiyatı, Amount bölümüne ise almak istediğiniz LSK miktarını girin ve Buy LSK’ye basın. Daha kolay bir şekilde satın almak isterseniz Market sekmesi üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl