Yarılanmada son dakikalar: Litecoin’de neler olacak?

Litecoin'de blok ödülü yarılanmasına artık dakikalar kaldı. 4 yıldır beklenen bu olayla birlikte Litecoin'de neler olacak?

Litecoin’de 4 yıldır beklenen blok ödülü yarılanması bugün gerçekleşecek. Sayaca göre, yarılanmaya 1 saatten daha az bir zaman kaldı.

25 LTC’den 12.5 LTC’ye

Bitcoin’de olduğu gibi Litecoin’de de ağın güvenliğini ve işlemlerin doğrulanmasını sağlayan madenciler, blok başına belirli ödüller alıyorlar. Blok süresi 10 dakika olan Bitcoin’de bu şu anda 12.5 BTC iken 2.5 dakikalık blok süresine sahip Litecoin’de 25 LTC’ydi. Dakikalar sonra gerçekleşecek yarılanmayla beraber Litecoin’de blok ödülleri, 12.5 LTC’ye gerileyecek.

Litecoin ağı kısa vadede nasıl etkilenebilir?

Kısa vadede Litecoin’de blokların yavaşlaması ve kârlılık nedeniyle bazı madencilerin cihazlarını kapatması bekleniyor. Bu bizzat Litecoin’in kurucusu Charlie Lee tarafından dile getirilmişti. Lee, “Madencilik ödülleri yarı yarıya azaldığında bazı madenciler kâr edemeyecek ve cihazlarını kapatacaklar. Eğer, büyük bir yüzde bunu yaparsa bloklar kısa süreliğine yavaşlayacak ancak daha sonra zorluğun yeniden ayarlanmasıyla her şey yoluna girecek.” demişti.

Uzun vadede ise arzın azalmasının fiyata pozitif yansıyacağı ve Litecoin’in fiyatını yeni yükseklere taşıyacağı düşünülüyor.

Peki, Litecoin için yarılanma olayı fiyatlandı mı? eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan’in buna cevabı “evet.” Greenspan, yarılanmaların genellikle gerçekleşmeden önce fiyatlandığını söylüyor. Analist, “Burada da durum böyle görünüyor. Litecoin, bu yılki ralli sırasında piyasanın geri kalanından daha iyi bir performans gösterdi ve bazıları yarılanmayı, bu yılın ilk yarısındaki yukarı yönlü ivmenin ana nedeni olarak görüyor. Fiyatın kısa vadede olaya nasıl tepki vereceğini söylemek zor. Uzun vadede arzın azalması bir aksilik olmazsa daha yüksek fiyatları destekleyecektir.” yorumunu yapıyor.

LTC, düne göre yüzde 6.10 yükselerek en büyük ilk 10 kripto para arasında Bitcoin’den sonraki en iyi performansı gösteriyor. TSİ 12.30 itibari ile 97.7 dolar olan kripto para, 22 Haziran’da 147 dolara çıkarak Aralık – Haziran periyodundaki 6 ayda yaklaşık yüzde 600 değerlenmişti.

Litecoin’le ilgili bazı güncel bilgiler

  • Dolaşımdaki Litecoin miktarı: 62,999,350
  • Üretilecek toplam Litecoin miktarı: 84,000,000
  • Üretilen Litecoin’lerin toplam miktara yüzdesi: %75
  • Üretilecek kalan Litecoin miktarı: 21,000,650
  • Günde üretilen Litecoin miktarı: 14,400
  • Litecoin’in yıllık enflasyon oranı: %8,70
  • Yarılanmadan itibaren Litecoin’in yıllık enflasyon oranı: %4,26
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl