Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bu Litecoin grafiği saldırı işaretleri gösteriyor

Litecoin'de günlük aktif adreslerin değişimini gösteren bir grafik, kripto paraya düzenli bir saldırı olduğu kuşkularına yol açtı.

Litecoin, 10 Ağustos’ta bilgisayar korsanlarının kişilerin özel cüzdanlarına çok küçük miktarlarda coin göndererek gizliliklerini kırmaya çalıştıkları (arkasındaki kişi veya kurumları ortaya çıkarmayı amaçladıkları) bir saldırı yöntemi olan Dusting Saldırısı ile gündeme gelmişti.

O gün ilk olarak Binance tarafından açıklanan saldırıdan 300,000 adres etkilenmişti.

Şimdi Litecoin.com’dan Franklyn Richards, Litecoin’in aktif adreslerinin garip bir etkinlik gösterdiğini keşfetti. Richard, blog yazısında ortalama olarak ağın günde 40,000 aktif adres sayısına ulaştığını ancak her 7 günde bir 70,000’in üzerine sıçrama olduğunu belirtti. Grafiğin böylece testere dişi biçimi aldığını ifade eden Richards’a göre, 20 Ağustos’tan bu yana gözlemlenen tuhaf durum, 10 Ağustos 2019’da ortaya çıkan Dusting Saldırısı’nın devamı olabilir.

Dusting yönteminde bilgisayar korsanı, rastgele binlerce, hatta on binlerce adrese çok küçük miktarlarda coin gönderiyor. Coin’lerin miktarı çok küçük olduğundan bunlar kullanıcı tarafından tutulan diğer coin’lere dahil edilmeden harcanamıyor. Bu, saldırganın cüzdana gönderdiği miktarı izleyerek cüzdanın arkasındaki kişiyi deşifre etmesine imkan tanıyor.

Öte yandan Litecoin geliştiricileri, bu gibi saldırıları boşa çıkaracak şekilde kripto para üzerinde gizliliği geliştirmek için çalışıyorlar. Ekip, şu anda Beam ve Grin gibi kripto paraların MimbleWimble protokolünü uygulamakla meşgul.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl