Litecoin için ‘halving’ uyarısı: Son 50 güne dikkat

Litecoin, 8 Mayıs’tan bu yana önemli bir fiyat artışı yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Söz konusu artış, Bitcoin’de işlem ücretlerinin 30 dolara kadar çıkmasına denk geldi fakat ücretler düşerken LTC’deki yükseliş sürdü. Kripto para, yaklaşık bir haftada yüzde 25 oranında değer kazanarak neredeyse yeniden 100 dolara dayandı.

Litecoin’deki bu yükselişe etki eden faktörlerden birinin de yaklaşan blok ödülü yarılanması olduğu düşünülüyor. Halving olarak da bilinen bu olay, Bitcoin’de olduğu gibi dört yılda bir gerçekleşiyor. Halving meydana geldiğinde Litecoin madencilerine blok başına verilen ödül yarıya indiriliyor. Bu da yeni LTC arzının azalması anlamına geliyor. Litecoin’deki son ödül yarılanması, 5 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleşti. Bu yarılanmada ödüller 12.5 LTC’ye düşmüştü ve 2 Ağustos 2023’te gerçekleşmesi beklenen bir sonraki yarılanmada ise 6.25 LTC’ye inecek. Dolayısıyla 77 gün sonra günlük LTC üretimi de 3 bin 600 LTC’ye gerileyecek.

“Litecoin’deki durum tersine dönebilir” uyarısı

Halving yaklaştıkça fiyat artışı görülürken uzmanlar, bu durumun yakın zamanda tersine dönebileceği konusunda uyarıyor. Matrixport Araştırma Müdürü Markus Thielen, önceki iki yarılanma sırasında gözlemlenen trading modellerine dayanarak, yaklaşan yarılanma olayının Litecoin üzerinde potansiyel olarak olumsuz bir etkisi olabileceğini belirtti. Thielen, bu iki olayda da Litecoin’in yarılanmaya giden 50 gün içinde düşüş yaşadığını söyledi.

Litecoin yaklaşık 6.7 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Bu miktar da onu 11. en büyük kripto para yapıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl