Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Litecoin’in düşen hash oranları endişe veriyor

Litecoin'in hash oranı halving döneminden bu yana %60 düştü. Peki Litecoin için işler düzelecek mi?

Litecoin’in hash oranı halving döneminden bu yana %60 düştü. Peki Litecoin için işler düzelecek mi?

Litecoin ağı hızla daha az güvenli hale geliyor. 5 Ağustos’ta madencilikten çıkarılan Litecoin’lerin yarıya inmesiyle birlikte ağın hash oranları da (ağı saldırlardan koruyan bilgisayar gücü) neredeyse aynı oranda düştü.

Her 4 yılda bir, Litecoin madencilerinin yeni bloklardan kazandığı ödül yarıya iniyor. Bu sistem Bitcoin’de de aynı şekilde işliyor. Ancak bu, madencilerin daha az para kazanması anlamına geliyor. Dolayısıyla madenciler için güçlü bilgisayar kurup, ekipmana ciddi yatırım yapmak ekonomik olmamaya başlıyor. Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, madencilerin ağı korumaya devam etmeleri gerektiğini savunurken, madenciler ise farklı düşünüyor.

Madencilikteki blok ödülleri azaldığı için Litecoin madencilik ağındaki hash oranı yaklaşık 500 TH/s’den şu anki seviye olan 193 TYH/s aşamasına geldi ve %60’tan fazla düşüş yaşadı.

Litecoin‘in hash oranı ilk defa düşmüyor ancak düşüş hızı hiç olmadığı kadar fazla… Ve bu da ağın güvenliği için ciddi bir problem oluşturabilir.

Yüksek bir hash oranının yakalanması demek ağın saldırlardan korunması demek. Bu yılın başlarında Ethereum Classic %51 saldırısı yaşamıştı. Kötü niyetli kişiler daha fazla hash gücü elde ederek ağın kontrolünü ele geçirdiler ve 1 milyon dolardan fazla bir parayı çaldılar. Hash oranı az olduğu için bunu yapmak çok kolaydı. (Şu an Ethereum Classic‘in hash oranı, Litecoin’in şu anki hash oranından 20 kat küçük)

Şu an bile Litecoin’e saldırmak Ethereum Classic’ten daha zor ancak bunu yapmak için sebep mevcut. Litecoin’de daha çok para var! Piyasa kapitalizasyonu tam 3.8 milyar dolar.

Bunun da ötesinde, bulut bilişimin (cloud computing) yükselişi, saldırıların gerçekleşmesini de kolaylaştırıyor. Geçen sene geocold51 adında bir kripto para sevdalısı Bitcoin Private‘a yaptığı yüzde 51 saldırısını canlı yayınladı. Bu kişi yaptığı açıklamada bulut bilişim servisi Nicehash sayesinde hash gücü kiralayabildiğini ve saldırıyı 100 kat daha ucuza getirdiğini söyledi.

Halving yani yarılanmanın ardından Lee şu tweet’i atmıştı:

“Görünüşe göre madenciler hash’leri kapamadılar. Ayrıca ortalama 1.4 dakikada bir blok çıkıyor. Bu da beklentilerin 2.5 olduğu bir yerde çok hızlı sayılır. Litecoin ağı sağlıklı çalışıyor!”

Ancak ağın hash oranları düşmeye devam ediyor ve şu an sergilediği resim çok daha farklı. Eğer Litecoin’in fiyatları düşmeye devam ederse hash oranları daha da fazla düşebilir. Lee şu anda radikal bir çözüm bulmaya çalışıyor ve planlarından biri de gizliliği Litecoin’e getirmek. Bakalım kripto paranın kaderini bu değişiklik başka yöne çevirebilecek mi?

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl