Litecoin (LTC) neden yükseliyor? Bir günde 1 milyar dolar giriş

Bir dönemin dijital gümüş olarak adlandırılan kripto parası Litecoin'de son 24 saatte yüzde 30'a yakın bir yükseliş gerçekleşti. LTC, bu yükselişiyle piyasa sıralamasında Shiba Inu'yu da geride bıraktı.

Her boğa döneminde önemli fiyat yükseliş hikayeleri yazan, geçtiğimiz seneki rallide de 400 doların üzerine çıkarak ATH yapan Litecoin, son günlerde önemli çıkışlar yakaladı.

Yükselişin sebebi halving mi?

Bir dönemin “dijital gümüş” olarak anılan kripto parası 78 doların üzerine çıkarken, bazı analistler ise LTC’nin 100 dolar yolunun açıldığını belirtiyorlar. Litecoin’in tarihi istatistiklerine bakıldığında halving’den aylar önce bu tür ralli hareketlerinde bulunduğu görülüyor. Örnek olarak 2015 ve 2019’un Ağustos aylarındaki halving öncesinde de LTC’de benzer yükseliş hareketleri vardı. Litecoin’in bir sonraki ödül yarılanması 2023’ün Ağustos ayında olacak.

Santiment: Büyük hesaplar LTC topluyor

Litecoin ağındaki aktivitede de ciddi bir artış söz konusu ve zincir üstü veri platformu Santiment bu durumla ilgili şu açıklamayı yapıyor:

“Litecoin’deki artış birçok yatırımcıyı şaşırtıyor ancak özellikle bin ilâ 100 bin LTC barındıran adres sayısının son iki haftada 43.4 milyon LTC alımı yaptığını belirtmek gerek. Bu da fiyatı Mayıs ayından bu yana ilk kez 80 dolar seviyesine taşıdı”

Günde 1 milyar dolar giriş!

Litecoin’in yükselişi, kripto para piyasası sıralamasında da onu yukarılara çıkardı. Litecoin, Shiba Inu, Lido Staked Ether ve Dai’yi geride bıraktı ve 5 milyar 660 milyon dolarlık piyasa değerine ulaştı. Bir haftada 1.46 milyar dolarlık değer artışı olurken bu rakamın 1 milyar doları ise son 24 saatte geldi!

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl