Litecoin, sessiz sedasız ‘ödemeler liderliği’ yolunun taşlarını döşüyor

Litecoin'de son zamanlarda günlük yaşamda kullanımını kolaylaştırmak ve ödemeler konusunda tercih edilen ilk dijital para olmasını sağlamak için önemli adımlar atıldı.

Bitcoin’de işlem sürelerinin uzunluğu ve maliyeti, Bitcoin için en temel eleştirilerden biri olarak yer alıyor.  Litecoin‘in kurucusu Charlie Lee, Bitcoin’in gelecekteki ödeme sorunlarını öngörerek, daha fazla ödeme dostu olan bir Blockchain tasarlamak için harekete geçti.

SatoshiLite lakabını kazandıktan sonra Lee, kripto para borsası Coinbase’de bir süre çalıştı ve geçtiğimiz sene ayrıldı. Daha sonra kendi LTC’lerini sattı, böylece kendine daha rahat hareket alanı yarattı. Ayrıca pompala-boşalt ile suçlanmasının önüne geçti.

Ödeme zayıflıkları söz konusu olduğunda Bitcoin için zorlu birkaç yıldan sonra, dikkatler nihayetinde ICO çılgınlığının ve hatta Bitcoin Cash denemesinin gölgeleri altında var olan Litecoin’e dönebilir.

Geçtiğimiz hafta Business Insider’daki bir makalede, sadece 40 cent ücret karşılığında 99 milyon dolarlık Litecoin’in nasıl gönderildiği tartışılmıştı.

Şubat ayında AB online perakendecisi Alza.cz, Litecoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladığını bildirdi. Çekya’nın en büyük perakende satış mağazalarında biri olarak Alza açıklamayı Twitter üzerinden yaptı.

Ayrıca, ilk Lightning Network işlemi, Litecoin aracılığıyla tamamlandı ve 0.00000001 LTC, Zürich’den San Francisco’ya bir saniyeden kısa bir sürede aktarıldı.

Daha sonra bu hafta, uzun zamandır kripto banka kartları sağlayıcısı olan Wirex, kartlarının Litecoin’i desteklemeye başlayacağını duyurdu. Wirex’in Litecoin entegrasyonu, kullanıcıların Litecoin’i şirketinin ödeme kartıyla harcamalarına izin veriyor. Bununla birlikte kullanıcılar, onlarca altcoin’i Litecoin’e bile aktarabilirler.

Wirex’in CEO’su Pavel Matveev, “Wirex bir platform olarak büyümeye devam ediyor, bu yüzden yeni hizmetler ve para birimleri eklemek bizim için doğal bir şey, Litecoin büyük bir potansiyele ve büyük bir topluluğa sahip, bu yüzden piyasada bu hizmet için çok talep var.” ifadelerini kullandı.

Şirketin kendi blogunda geçen yılki müşteri anketleri, Litecoin’in Bitcoin’e rakip alternatif bir kripto para birimi olarak popülerliğini ortaya koydu. Litecoin’in Bitcoin’den hızlı, daha düşük Blockchain ücretlerine sahip olması ve önümüzdeki aylarda büyük markaların web sitelerinde küresel bir ödeme seçeneği haline gelebilecek olması, bunun nedenleri arasında olabilir.

Başka bir kripto kart sağlayıcısı olan TenX, kısa bir süre önce blogunda Litecoin banka kartı için planları olduğunu duyurdu.

Bu nedenlerle, Litecoin sadece bireyler için değil, Lee’nin istediği gibi işletmeler için de cazip bir ödeme seçeneği haline gelmiş olabilir. Lightning Network, Alza.cz ve Wirex, ödemeler için Litecoin’i araştıran yeni bir işletme dalgasının işareti olabilirler.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl