Litecoin’de yeniden 300 dolar seviyeleri görülecek mi?

Geçtiğimiz günlerde kitlesel kabul için "Litecoin ile Öde" kampanyası başlatan Litecoin'in LTC'si yeniden 300 dolar seviyelerini görebilecek mi? Uzmanların görüşleri...

Bitcoin’den yaratılan açık kaynaklı eşler arası online bir para birimi olan Litecoin, mevcutta dünyanın herhangi bir yerinde anlık ve sıfır komisyona yakın bir şekilde ödeme yapmayı mümkün kılıyor.

2011 yılının Ekim ayında piyasaya sürülen Litecoin, yıllar boyu 1-3 dolar arasında gezindikten sonra bugün gelinen noktada 120 dolara yükseldi. 19 Aralık’taki zirve seviyesinde 370 doları gören LTC‘nin şu anki toplam piyasa değeri ise yaklaşık 7 milyar dolar.

Express’e konuşan bazı uzmanlar, Litecoin’in fiyat artışını sürdüreceğini, onu Bitcoin ve Ethereum’dan sonra üçüncü en büyük kripto para haline getirecek küresel adaptasyona ulaşacağını iddia etti.

TMT Blockchain Fund’un kripto para uzmanı Gabriel Francisco, Litecoin’in yeniden dirilişinin 2016’nın başlarında Bitcoin’in büyüme oranının dört katına çıktığı zaman görülebilir hale geldiğini söyledi. Francisco, Litecoin’in tüketicilerin mal ve hizmet satın almak için kullanabileceği ilk gerçek kripto paralardan biri olmak üzere olduğunu öne sürdü.

‘Nefes kesici bir roketlenmeye hazırlanıyor’

Francisco, “Litecoin nefes kesici bir roketlenme için hazırlanıyor. Zaman zaman ‘kaya’ olarak adlandırılan bu Bitcoin klonu inanılmaz bir piyasa esnekliği ve fiyat ataleti gösterdi. 84 milyonla sınırlandırılan Litecoin, Bitcoin’den dört kat daha hızlı ve dört kat daha fazla arzı var. Bitcoin bir değer deposu olarak kullanılacak, Litecoin ise mal ve hizmet satın almak için kullanılacak ilk gerçek dünya kripto paralarından biri olacak.” şeklinde konuştu.

Litecoin, Haziran başında satıcıları ödeme yöntemi olarak LTC’yi kabul etmelerini teşvik etmek için “Litecoin ile Öde” adıyla yeni bir pazarlama kampanyası başlattı, hatta vakıf bu amaçla bir internet sitesi bile açtı.

‘Kampanya başarılı olursa Litecoin boğa koşusuna başlayabilir’

R_Block’un kurucu ortağı Luke Shipley, “Eğer bu kampanya başarılı olursa Litecoin bir boğa koşusuna gidebilir ve üçüncü büyük kripto para birimi haline dönüşebilir. Çekirdek Litecoin kampındaki herkes şu anda çok pozitif konuşuyor. Satıcılar tarafından daha geniş bir şekilde benimsenme vizyonu ile birlikte çok kamusal bir pazarlama gücüne sahipler. Eğer Litecoin bu kampanyada başarılı olursa en büyük üçüncü kripto para koltuğunu geri alacağını düşünüyorum.” dedi.

‘Düşük işlem ücretleri düşünüldüğünde güçlü bir aday’

Give Bytes’ın kurucusu ve CEO’su Jacob Piotrowski ise, “Litecoin kesinlikle iyi yerleşmiş ve güvenilir bir coin. Düşük işlem ücretleri düşünüldüğünde – 99 milyon dolarlık para Litecoin’le yalnıca 40 cent’e gönderildi – Litecoin elbette değerini artıracak kitlesel kabul için güçlü bir aday. Yarış hala devam ediyor, kolay ve erişilebilir bir API’ye sahip olan, beş saniyenin altında hızlı işlemler ve düşük işlem ücretleriyle e-ticaret sektörü tarafından kolayca benimsenebilecek bir lider için bekliyoruz.” dedi.

‘Yatırımcılar piyasadan onay bekliyor’

Bazı uzmanlarsa Litecoin’in uzun vadeli potansiyeli konusunda bu kadar emin değil. Crypto Investors Club’ın kurucusu ve CEO’su Kevin Milson, Litecoin’in boğaya devam etme kabiliyetinin sadece Bitcoin’in büyümesine bağlı olduğunu söyledi. Milson, “Yatırımcılar Bitcoin’de duruyor ve piyasadan onay bekliyor. Eğer piyasanın yükseliyor olduğundan emin olurlarsa bu Litecoin’in fiyatının 150 doların üzerine çıkmasını sağlayabilir.” ifadelerini kullandı.

‘Litecoin gibi kripto paraları alanlar sürü psikolojisiyle hareket ediyor’

Nottingham Business School Ekonomi Bölümü Kıdemli Öğretim Görevlisi Dr. Michael McCann, Litecoin’i yüksek riskli yatırım olarak nitelendirdi. McCann, “Ne yazık ki Sterlin gibi para birimlerinin aksine değerini belirleyen ekonomik dayanaklar yok. Bu yüzden fiyatlara ne olacağını tahmin etmek güç. Yatırımcılar bir sonraki Bitcoin’i arıyorlar. Litecoin olabilir de olmayabilir de. Ekonomide bu klasik sürü davranışı. Yatırımcılar varlığı temel değerinden ötürü değil başkalarının bunu yaptıklarını gördükleri için satın alırlar. Litecoin’e yatırım yapmak oldukça riskli.” dedi.

‘Piyasa olgunlaştıkça eski rakamlara geri dönmesi zor’

Warwick Business School’da finans alanında yardımcı doçent olarak görev yapan Daniele Bianchi, Litecoin’in değer kaybettiğini ve piyasanın durgunluğunu koruduğunu belirterek bir boğa koşusuna çıkmasının pek olası olmadığını ifade etti ve “Piyasa olgunlaştıkça, daha rekabetçi hale geldikçe bu rakamlara geri döneceğine inanmak zor.” şeklinde konuştu.

→ MIKE NOVOGRATZ: KRİPTO PARA PİYASASI 20 TRİLYON DOLARLIK BİR PİYASA HALİNE GELECEK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl