Binance araştırdı: Yarılanma, Litecoin’i nasıl etkileyecek?

Binance'in araştırma birimi Binance Research, Litecoin'de Ağustos ayında gerçekleşecek olan blok ödülü yarılanmasının olası etkilerini masaya yatırdı.

Binance’in araştırma birimi Binance Research, yaklaşan Litecoin blok ödülü yarılanmasından önce, bu olayı masaya yatırdığı bir rapor yayınladı.

Raporda Litecoin’in blok ödülü yarılanmasının etkileri üzerine bir çalışma gerçekleştirildi.

Araştırma birimi, öncelikle Litecoin’de gerçekleştirilen bir önceki yarılanmayı inceledi. Burada 2015’teki yarılanmadan üç ay önce fiyatın 1.5 dolardan Temmuz 2015 ortasına kadar yüzde 366 artışla 7 dolara ulaştığına dikkat çekiliyor.

Ardından yarılanmanın hemen öncesi ve hemen sonrasında Litecoin’de hash oranının yüzde 15 gerilediği fakat takip eden iki haftada hızlı bir şekilde toparlandığı kaydediliyor.

Ayrıca yarılanmadan önce madencilik kârlılığının yüzde 250 gibi çok ciddi ölçüde arttığı ama sonrasında kalıcı bir şekilde düştüğü ifade ediliyor.

Raporda Bitcoin’in önceki iki yarılanmasına da yer veriliyor. Burada Bitcoin’de 2012’deki ilk yarılanmanın üç ay öncesinde fiyatın yüzde 18 arttığı, bu artışın üç ay sonrasında ise yüzde 141 olduğu belirtiliyor. Binance Research, 2016’de meydana gelen ikinci yarılanmadan üç ay önce fiyatın yüzde 54 yükseldiğini, üç ay sonrasında ise yüzde 4 gerilediğini ortaya koyuyor.

Bitcoin’in yarılanmalarında blok kârlılığına gelince ise ilk yarılanmada kârlılığın üç ay öncesinde yüzde 53 düştüğü, üç ay sonrasında ise yüzde 139 yükseldiği ifade ediliyor.

Yarılanmanın olası etkileri

Daha sonra Litecoin’de yaklaşan yarılanmanın etkileri konusunda 4 olası senaryolara yer veriliyor.

Binance Research’ün ortaya koyduğu senaryolardan ilki, yeni bir zirvede istikrar kazanmadan önce fiyat yükselişleri görülmesi.

Gerçekleşmesi beklenen diğer senaryo ise yarılanmadan önce hash oranının artmaya devam etmesi. Araştırma ekibine göre blok ödülleri yarıya ineceğinden dolayı daha fazla sayıda madenci, kısa vadede mümkün olan en fazla sayıda LTC’yi çıkarma hedefiyle Litecoin madenciliğine başlayabilir.

Üçüncü senaryo, madencilerin kârlılığının ağa son aylarda katılan diğer madencilerin ağdan çıkış yapmaya başlamasıyla beraber iyileşeceği yönünde. Ancak öte yandan madencilerin çıkışının %51 saldırısı riskini ve Litecoin’in merkezileşmesini artıracağı belirtiliyor.

Son senaryoda Litecoin ağında tüm madencilerin kârlılığının, fiyatın yarılanma öncesine göre daha yüksek bir noktada istikrar kazananaması ve daha etkin madencilik cihazlarının üretilememesi durumunda kalıcı bir şekilde düşeceği ifade ediliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl