Liz Truss istifa konuşmasında neler söyledi? Ekonomi ve istikrarsızlık vurgusu

İngiltere'de tarihin en kısa başbakanlık görevini yapan ve 44 gün sonunda istifa eden Liz Truss, istifa konuşmasında ekonomik gidişatın iyi olmadığını belirtti. Küresel istikrarsızlık ve ekonomik kriz ortamında göreve geldiğini belirten Truss, "İstediklerimi yapamayacağımı anladığımda göevi bırakma kararı aldım" dedi. İstifa kararının ardından İngiliz sterlininde yükseliş geldi.

İngiltere’de 44 günlük görev süresiyle tarihin en kısa başbakanı olan Liz Truss’ın istifası ses getirirken, Truss istifa konuşmasında ekonominin zayıflığına dikkat çekti.

Göreve büyük bir ekonomik kriz döneminde geldiğini belirten Truss şunları söyledi:

“Başbakanlık görevine büyük bir ekonomik kriz ve uluslararası istikrarsızlığın olduğu bir dönemde geldim. Aileler ve işyerleri faturalarını nasıl ödeyeceklerini bile bilmiyordu. Bu durumu değiştirmek üzere Muhafazakar Parti tarafından görevlendirildim. Düşük vergi ve yüksek büyüme gösteren bir ekonomi üzerine bir vizyon belirledik. Brexit’in bizlere sağladığı faydalardan yararlanmak istedik. Bu istediklerimi yapamayacağımı anladım ve Kral’a Muhafazakar Parti liderliğinden istifa ettiğimi açıkladım. Yerime yeni biri gelinceye kadar başbakanlık görevime devam edeceğim”

Sterlin yükselmeye başladı

Truss’ın istifasının ardından ise İngiliz sterlininde yükseliş başladı. Dolar karşısında dakikalar içinde yükselen sterlin 1 sente yakın artış sağladı. 30 yıllık tahvil getirilerinde de %3.8’e giden bir gerileme oldu.

En büyük aday Rishi Sunak

Uzmanlar ise Truss’ın yerine gelebilecek muhtemelen ismin Rishi Sunak olduğu yönünde fikir belirtiyorlar. Sunak, son olarak bu yarışı Truss’a karşı kaybetmişti. Truss’tan önce istifa eden Boris Johnson’ın ismi de yine bu koltuk için konuşulanlar arasında… Truss kısa süre önce de maliye bakanı Kwasi Kwarteng’i görevden almıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl