Liz Truss maliye bakanını seçti: Kripto paralara olumlu bakıyor

Birleşik Krallık'ta Liz Truss'ın Richi Sunak'ı mağlup ederek Muhafazakar Parti başkanlığına ve dolayısıyla da başbakanlığa seçilmesi kripto para dünyasında da ses getirirken, Truss'ın yeni maliye bakanı da, Ganalı göçmen bir ailenin oğlu olan Kwasi Kwarteng oldu. Kwarteng de Truss gibi kripto paralar alanında çok fazla açıklama yapmayan bir karaktere sahip ancak uygulamaları gelişen teknolojiye olumlu baktığını gösteriyor.

Birleşik Krallık’ta yeni başbakan Liz Truss, maliye bakanı olarak Kwasi Kwarteng’i seçti. Yeni maliye bakanının kripto paralar ve gelişen teknolojiler konusunda eski maliye bakanı Richi Sunak gibi net ve destekleyici açıklamaları bulunmasa daa, geçmişteki uygulamaları bu alana olumlu baktığını gösteriyor.

Blok zinciri için “teknolojik evrim” yorumu

Ağustos ayına kadar Birleşik Krallık İş, Eenerji ve Endüstriyel Strateji Departmanı başkanlığı yapan Kwarteng’in yönettiği bi kurum 2021’de yazdığı raporda blok zincirini teknolojik bir evrim olarak tanımlamış ve İngiltere ekonomisinin değişiminde ileride rol oynayacağını söylemişti. departman Temmuz ayında da, tedarik zincirlerinde kullanılan blok zinciri teknolojileri ve dijital teknoloji işleri için de 53 milyon poundluk bir destek fonu açıklamıştı.

İşi zor gözüküyor

Ganalı göçmen bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen yeni maliye bakanı, Birleşik Krallık ekonomisinin hiç de iyi olmadığı bir dönemde görevi devralıyor. Dünyada birçok ülkede olduğu gibi Bşirleşik Krallık’ta da enflasyon son 40 yılın rekorunu kırdı ve özellikle Rusya -Ukrayna savaşından ötürü artan enerji fiyatları ve kısıtlamalarla birlikte kış aylarının çok sert ve zorlu geçmesi bekleniyor.

Liz Truss da 2018 yılında attığı bir tweet’te kripto paraalrla ilgili olarak “Kripto paraları, potansiyellerini kötü şekilde kullanmadan hoşgörüyle karşılamamız lazım. Refah seviyelerini azaltan düzenlemeleri kaldırarak serbest girişim alanlarını özgürleştirin” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl