Büyük ABD’li havacılık şirketinden tartışma yaratan kripto adımı

Özellikle 2022 yılından itibaren emeklilik fonlarının Bitcoin'e de yer vermeye başlamasının tartışıldığı ABD'de, ülkenin ve dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Lockheed Martin de, bu konuda hizmet veren kripto broker'lık firmasına yatırım yaptı.

Emeklilik fonlarının da dahil olduğu geleneksel yatırımcılar, hedge fonlarının kripto alanına yatırım yapmasını sağlayan aracı kurum şirketlerine yönelmeye başladılar. Bunun son örneği ise; ABD’nin savaş teknolojileri de dahil olmak üzere en bilinen havacılık firmalarından biri olan Lockheed Martin oldu.

Financial Times’da yer alan habere göre; emeklilik fonlarını şekillendirmek isteyen Lockheed Martin, kurumsal yatırımcılar, hedge fonları ve diğer büyük yatırımcılar için bir dizi kripto hizmeti sunan Hidden Road şirketine yatırım yapan firmalar arasına katıldı.

Hatırlanacağı üzere Hidden Road, içinde Citadel Securities ve Coinbase gibi şirketlerin de olduğu bir grup büyük firmadan geçen sene toplamda 50 milyon dolarlık yatırım almıştı.

Geleneksel finans ile dijital alan arasında köprü görevi gören bu kripto aracı kuruma, böyle bir büyük şirketin emeklilik fonunun da dahil olması finans çevrelerinde de tartışma yarattı. Çünkü bir broker’dan borç alan bir hedge fon, yatırımlarında kayıplar yaşarsa çıkan faturayı bu broker’lık şirketi ya da onun yatırımcıları ödemek zorunda kalabiliyor.

“Çok riskli bir yatırım”

Henley Business School’da finansal teknoloji ve finans profesörü olan Andrew Urquhart konuyla ilgili yaptığı yorumda alınan riske vurgu yaptı:

“Bu çok riskli bir yatırım çeşidi… Eğer benim emeklilik fonum ‘Biz kriptoya giriyoruz’ derse, benim burada endişelerim artar”

Bilindiği üzere birçok emeklilik fonu son dönemde getirilerini yukarı çekmek için çeşitli yollar deniyordu. Lockheed Martin’in bu anlamdaki adımı da, bu taktiği net şekilde ortaya koyuyor.

Kanada örneğini hatırlattı

Geçen sene Kanada’daki büyük emeklilik fonlarının bu anlamdaki kayıpları da hala hafızlarda bulunuyor. Ontario Öğretmenler Emeklilik Fonu Planı ve Caisse de dépôt et placement du Quebec (CDPQ) FTX ve Celsius’a yaptıkları yatırımlarda yüz milyonlarca dolar kaybetmişlerdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl