Lübnan lirası Bitcoin’in yüz milyonda biri olan 1 satoshi’ye eşit!

Lübnan'da derinleşen ekonomik kriz neticesinde ülkenin resmi para birimi Lira, artık Bitcoin'in yüz milyonda biri olan 1 satoshi ile eşit.

lubnan

Lübnan’daki kriz gittikçe daha da derinleşirken uzmanlar ülkede kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olunduğunu belirtiyorlar.

Lübnan’ın para birimi olan Lira bu hafta da ciddi düşüşler yaşamaya devam etti. Bugün dolar karşısında 9600’den işlem gören Lira, ülkenin yaşadığı ekonomik krizin daha da derinleşemesi sonucu Haziran’dan bu yana yüzde 50 düşüş yaşadı.

Twitter‘dan konuyu değerlendiren ve çocukluğu Lübnan’da geçmiş olan, The Bitcoin Standart kitabının yazarı Saifedean Ammous, “Lübnan lirası artık 1 satoshi değerinde” dedi. Tweet atıldığında 1 satoshi, 0,0001 dolar değerindeydi.

Tarihinin en büyük krizi

Lübnan şu anda modern tarihinin en büyük krizini yaşıyor ve Lira Ekim ayından bu yana değerinin yüzde 80’inini kaybetti. Halk uzun zamandır yolsuzluklara karşı sokaklarda protesto gösterileri düzenliyor.

Uzun yıllar Lira dolar karşısında 1,500 seviyelerinde sabitlenmişti ancak şu anda bu değeri belirleyen paranın karaborsadaki alım ve satım oranları.

Hatırlanacağı üzere Nisan ayında, “Siyah Kuğu” kitabının ünlü yazarı Nicholas Taleb, ülkeden bankaların çok daha katı kurallar getirmesi ve yaşanan kriz sebebiyle Lübnanlıları kripto para almaya çağırmıştı.

Açlık ve kıtlık korkusu

Lübnan ülkedeki yiyeceklerin yüzde 80’inini ithal ediyor ve BM’nin bir araştırmasına göre Nisan ayı sonunda ülkenin yarısı temel gıdaları bulmakta bile zorluk çekiyordu. Öte yandan yiyecek fiyatları da Ekim ayından bu yana yüzde 56 oranında artmış durumda.

Döviz yok, takas başladı

İthal malların çokluğu dolara olan ihtiyacı da artırırken ciddi bir döviz sıkıntısı yaşanıyor. Bu da takas ekonomisinin gelişmesine yol açıyor.

Lübnan ayrıca 1,5 milyon mülteciye de ev sahipliği yapıyor ve bu rakam ülkeyi kişi başına en çok mülteci düşen ülkeler sıralamasında da lider yapıyor. Krizden dolayı, Suriye’ye döviz çıkışlarının da ciddi şekilde arttığı belirtiliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. toprak Yanıtla

    yanı başında bulunan İsrail ekonomisi en güçlü ülkelerden olurken , Lübnan bu kadar kriz yaşıyorsa o toplum köklerini sorgulamalı.