Lüks mücevher şirketi, hacker çetesine 7.5 milyon $’lık Bitcoin ödedi

Fidye yazılım hack olaylarına bir yenisi eklendi ve İngiltere'nin lüks mücevher şirketi Graff Diamonds, verilerini hack'leyen Rus çeteye 7.5 milyon dolarlık Bitcoin ödemesi yapmak zorunda kaldı. Çete, şirketin yüksek profilli müşterilerinin özel bilgilerini ele geçirmişti. Graff ise sigorta şirketine ödemeler için dava açtı.

Özellikle geçtiğimiz sene ABD’nin en büyük petrol boru hatlarından birinin hack’lenmesiyle dünya gündemine oturan fidye yazılım saldırıları bu kez lüks mücevher sektöründe görüldü. İngiltere’nin bu anlamda en büyük şirketi olarak görülen Graff Diamonds’ın önemli müşterilerinin özel bilgileri bir Rus hacker çetesi tarafından ele geçirildi.

Sigorta şirketine dava açtılar

Orta Doğu bölgesinin petrol zengini krallık ailelerinin bireylerini de müşteri portföyünde barındıran Graff şirketi, fidye isteyen hacker grubuna, bilgilerin kamuya açıklanmaması için 7.5 milyon dolar ödeme yaptı. Fidye Bitcoin ile ödendi. Hacker’lar ilk etapta 15 milyon dolar istemişler ancak daha sonra şirketin verdiği yarı yarıya ödeme teklifini de kabul etmişlerdi.

Mücevher şirketi ise fide sonucunda paranın ödenmek zorunda kaldığını iddia ederek, bu meblağı sigorta şirketi Travelers Companies’den talep etti ancak talep reddedildi. Graff ise bu anlaşmazlık sonucunda sigorta şirketini ödeme yapılması için mahkemye verdi.

Bir bölümünü sızdırdılar ve özür dilediler!

Rus hacker grubu Conti’nin yaptığı saldırı Eylül 2021 tarihliydi ve Suudi, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri aile mensuplarının da bilgilerini içeriyordu. Hacker grubu aile mensuplarının bilgilerinin bir bölümünü ise önceden sızdırdı. Niyetinin ciddi olduğunu belirtmek için böyle bir harekette bulunmak zorunda olduklarını belirten grup, aile mensuplarından ise özür dilemeyi de ihmal etmedi. Hacker’lar, ödeme yapılmaması durumunda daha fazla bilgiyi sızdıracaklarını belirtmişlerdi.

Grup yaptığı açıklamada ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Amacımız, ülkeler ekonomik baskı altında her geçen gün daha çok çökerken iğrenç derecede pahalı alımlar yapan ABD-Birleşik Krallık-AB neo-liberal plütokrasisiyle ilgili daha çok Graff bilgisini yayınlamaktır”

Şu ana kadar ise hacker grubunun Bitcoin’leri nakde çevirip çevirmediği bilnmiyor ancak Kasım ayında 69 bin dolara çıkan Bitcoin fiyatı düşünüldüğünde, eğer para dolara çevrilmediyse, hacker’ların ellerinde bulunan meblağın bugün çok daha az değerde olduğu söylenebilir. Graff’ın ödemesinin yaklaşık 118 Bitcoin olduğu iddia edilirken, bu paranın dolar karşılığı şu anda 2.3 milyon dolara tekabül ediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl