Terra LUNA, Celsius ve 3AC çöküşleri FTX’ten daha büyük zarar verdi: Chainalysis raporu

Kripto para endüstrisinin Mayıs ayından bu yana yaşadığı üst üste krizler fiyatlara büyük darbe vururken, iflas ve çöküşlerin rakamları da ortaya kondu. Zincir üstü analiz platformu Chainalysis'e göre, LUNA, Celsius ve 3AC krizleri kripto piyasalarına FTX'ten çok daha büyük zarar verdi.

Kripto para piyasaları Mayıs ayı başında Terra LUNA ekosisteminin dolara bağlı para birimi olan UST’nin çöküşüyle büyük bir şok yaşadı. Sistemin kurucusu şirket Terraform Labs binlerce Bitcoin satarken, elde edilen para Terra LUNA’yı kurtarmaya yetmedi ve sistem çöktü. Bu çöküş fiyatları dibe çekerken, başka şirketlerin de Terra LUNA’da pozisyonları olduğu ortaya çıktı ve iflaslar domino taşı gibi teker teker önümüze geldi.

FTX’in verdiği zarardan çok daha fazla…

Zincir üstü analiz platformu Chainalysis ise Terra LUNA olayı ve ona bağlı iflasların etkilerinin, Kasım ayı başındaki FTX iflasından aslında çok daha büyük bir etki yarattığını belirtti. Kripto analitik firmasının analizine göre, UST’nin çöküşünün endüstriye maliyeti 20.5 milyar dolarlık realize edilmiş zarar oldu. Celsius ve Three Arrows Capital’da bu rakam toplamda 33 milyar dolar olurken, FTX’te ise görece çok daha az olan 9 milyar dolardı.

Chainalysis’e göre kişisel olarak yatırımcılara en büyük darbe, fonların borsada kalmasından ötürü FTX tarafından vurulmuş olsa da, genel rakamlarda FTX geride kalıyor.

Hatırlanacağı üzere Terra LUNA çöküşünün ardından Haziran ayında Celsius ve 3AC şirketleri de iflas etmişler ve Bitcoin 17 bin dolara kadar düşmüştü. FTX krizinde ise Bitcoin yine ciddi düşüşler yaşamış olsa da, bu düşüşün seviyesi Mayıs ve Haziran aylarındaki düşüşlerden çok daha azdı. Hatta kripto para madenciliği yapan dev şirketler de yine Haziran ayında binlerce BTC satmak zorunda kalmışlardı.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl