Başbakanın LUNA yatırımı ifşa oldu: Şüpheler arttı, istifası istendi

Do Kwon'un kaçtığı ülke Karadağ'ın başbakanı Milojko Spajic'in göreve gelmeden önce LUNA'ya 75 bin dolar yatırım yaptığı, bu yatırımın değerinin 2022'de 90 milyon dolara kadar ulaştığı ortaya çıktı.

Terraform Labs ve Terra (LUNA) projesinin kurucusu Do Kwon’un (fotoğrafta) kaçtığı ülke Karadağ’ın başbakanı Milojko Spajic hakkında çarpıcı bilgilere ulaşıldı.

Karadağ’ın en büyük medya grubu Vijesti ve Bloomberg tarafından haberleştirilen ABD mahkeme belgelerine göre, Başbakan Spajic, Terraform Labs tarafından çıkarılan LUNA token’ına şirket iflas etmeden önce şahsen yatırım yaptı. Bu durum, Kwon’un hakkında yürütülen cezai kovuşturmadan kaçarken neden Karadağ’ı seçtiğiyle ilgili şüpheler yarattı.

Spajic’in LUNA’ya 2018’de henüz ilk yatırım aşamasındayken 75 bin dolar yatırdığı, 0.10 dolardan 750 bin LUNA satın aldığı öğrenildi. Token’ın fiyatı, 2022 yılında 119 doların üzerine çıktığı sırada, Spajic’in yatırımı da 90 milyon dolar değerindeydi. Karadağ başbakanının bu token’ları satıp satmadığı henüz bilinmiyor. Öte yandan muhalefet, Spajic’in istifasını istedi.

Milojko Spajic

Spajic, söz konusu yatırımı, başbakanlık görevine gelmeden önce yaptı. 2014 ve 2020 yılları arasında Citi ve Goldman Sachs gibi küresel bankacılık kuruluşlarında çalışan Spajic, Singapur’da da bir risk sermayesi fonunun ortağıydı. 2020’nin sonlarında ise Karadağ’a döndü ve önceki başbakan Zdravko Krivokapić’in kabinesinde Maliye Bakanı olarak görev almaya başladı.

Kwon, 2022’de TerraUSD (UST) ve Terra’nın (LUNA) 60 milyar dolarlık büyük çöküşünden sorumlu tutuluyor. Güney Koreli girişimci ve şirketi Terraform Labs, New York’ta SEC’nin açtığı davada, dolandırıcılıktan mesul bulunurken 4.5 milyar dolar ödemeyi kabul ederek anlaşma yoluna gitti.

Şu anda Karadağ’da sığınma evinde kalan Kwon için hem ABD hem de Güney Kore iade istiyor. Kararı ise Yüksek Mahkeme verecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl