2022 yılında kripto para dünyasının en çok konuşulan konularından birisi. Değeri 119 dolara kadar çıkan LUNA, mayıs 2022’de yaşanan çöküşle birlikte 0.0001 dolar kadar düştü. Yani değeri neredeyse sıfırlandı. Birçok yatırımcının parasının sıfırlanmasına neden olurken, diğer kripto paraları da beraberinde sürükledi. Peki LUNA coin nedir? Neden battı?

LUNA Coin nedir?

LUNA Coin, Terra blok zincirinin yönetim token’ıdır. Terra, merkeziyetsiz bir finansal altyapı ve blok zinciri protokolüdür. 

Terra (LUNA) ağında konsensüs mekanizması olarak Delegated Proof-of-Stake (DPoS) algoritması kullanılmaktadır. Bu, Hisse Kanıtı (Proof-of-Stake – PoS) mekanizmasının daha verimli ve demokratik bir versiyonudur. Bu mekanizma, LUNA’yı bir yönetişim token’ı haline getirir.

Bu sayede coin’in sahipleri, ekosistemin geleceğiyle ilgili kararlarda oy ve fikir sahibi de olurlar. Terra, Terra İttifakı (Terra Alliance) tarafından desteklenir. Terra İttifakı, protokolün çalışmasını denetleyen, kar amacı gütmeyen topluluğudur. CoinMarketCap verilerine göre LUNA, 5 gün içerisinden en büyük 7. kripto para birimi konumundan 35.liğe kadar gerilemiş durumda.

LUNA niye battı?

LUNA’nın batmasının en büyük sebeplerinden birisi ekosistemin stabil kripto para birimi olan UST’nin değerinin düşmesidir diyebiliriz. Değeri 1 USD’ye eşit olması gereken UST’nin değeri düşünce proje yöneticileri UST’yi kurtarmak için LUNA’yı feda etti diyebiliriz. Sonuca bakacak olursak bu kurtarma girişimi sonrasında ne UST ne de LUNA ayakta kalabildi.

LUNA Coin kimin?

Terra Coin, Güney Kore merkezli Terraform Labs tarafından geliştirildi. Daniel Shin ve Do Kwon’un kurucuları olduğu şirket, 2018 yılında faaliyetlerine başladı. 2018 yılından itibaren geliştirilmeye başlayan LUNA, 2019 Nisan ayında resmi olarak piyasaya çıktı. Daniel Shin halen şirkette CEO’luk görevini yürütmektedir.

LUNA Coin hangi ülkenin?

Kripto paraların, hatta merkeziyetsiz kripto para projelerinin herhangi bir ülkeye ait olduğunu bahsetmek pek doğru değildir. Ancak LUNA’nın kurucularının Güney Koreli olduğunu düşünürsek LUNA’nın Güney Kore’nin olduğunu söyleyebiliriz.

LUNA’nın arzı ne kadar?

Terra’nın arzı 1 milyar adet ile sınırlandırılmıştır. Yazının kaleme alındığı tarih 10 Ağuatos 2023 tibariyle bunların 343 milyon adeti dolaşımda bulunmaktadır.

LUNA’nın ilk fiyatı kaçtı?

LUNA, 2019 yılında çıktığı ilk satışında (ICO) 0,8 Dolar fiyatından satıldı. ICO sonrasında istikrarlı bir büyüme gösteren coin ilerleyen dönemde en popüler coin’lerden birisi haline geldi. Bitcoin’in 69 bin seviyesinden kademeli olarak düştüğü süreçte, fiyat dalgalanmalarından görece az etkilenen altcoin’lerden birisi olarak dikkat çekmişti.

LUNA Coin geleceği nasıl olur?

LUNA’nın geleceğinin şu an için iyi olacağını söylemek pek olası değil diyebiliriz. Mayıs 2022’de yaşanan düşüş sırasında kaybolan milyar dolarlar ve kripto paraların aldığı hasar oldukça fazla oldu. LUNA Coin’in geleceğinin parlak olması için en önemli durum yatırımcıların tekrardan projeye güvenmesidir diyebiliriz.

LUNA tekrar 100 dolar olur mu?

LUNA için 100 dolar olur demek veya olmaz dememek doğru olmayacaktır. Proje şu an için parlak bir izlenim bırakmasa da gelecekte ne olacağını söylemek veya tahminde bulunmak gereksiz ve doğru bir yönlendirme olmayacaktır.

LUNA Coin nereden alınır?

Satın alınabileceği bazı kripto para platformları şunlardır: Binance, Coinbase, Gate.io, OKEx ve KuCoin. LUNA’nın değer kaybettiği bu günlerde büyük kripto para borsaları, coin’in satışını geçici olarak askıya aldılar.

LUNA Coin nasıl alınır?

LUNA’yı satın almak için:

  • Öncelikle yukarıda örneklerini verdiğimiz borsalara kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt işleminin ardından, detaylı kişisel bilgilerinizin kaydedileceği kimlik doğrulama aşamalarını tamamlayın. Bazı durumlarda kimlik doğrulama işlemlerinin borsa tarafından onaylanması birkaç gün kadar sürer.
  • Kredi/Banka kartı ile veya havale yolu ile TL bakiyesini kripto para borsası hesabına aktarın.
  • Sonrasında, aktardığınız TL bakiyesiyle, LUNA’yı satın almak istediğiniz işlem çiftindeki pariteyi satın alın (USDT, BUSD gibi stabil coin’ler ya da Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) gibi büyük kripto para birimleri, çoğu borsada Terra Coin ile işlem çiftleri oluşturmaktadır)
  • Son olarak, Spot piyasalarında Terra Coin kripto para birimini aratın, tercih ettiğiniz işlem çiftine tıklayın. Açılan ekranda satın almak istediğiniz LUNA miktarını yazın. “AL” butonuna bastığınızda, emriniz deftere girer. Sonrasında istediğiniz fiyatta satıcı bulunduğunda Terra Coin takasınız gerçekleşmiş olur.
Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl