Terra (LUNA) ve TerraUSD (UST) son günlerde adını en çok duyduğumuz kripto para birimlerinden ikisi durumunda. Ekosistem içerisinde coin’lerin birbirine dönüşmesi, bu sayede değişen coin miktarıyla UST’nin fiyatını sabit tutmaya dayanan sistem bugüne kadar çalışmıştı. Ancak algoritma UST’nin değerini sabit tutacak kadar LUNA coin yakamamaya başladı. Bu sebeple Terra’nın sabit coin’i UST, 11 Mayıs 2022 itibar ile 0.22 dolara geriledi. LUNA Coin nedir, fiyatı neden düşüyor, Terra ekosistemi ve TerraUST ile ilgili tüm merak edilenler bu rehberde.

LUNA Coin nedir?

LUNA Coin, Terra blok zincirinin yönetim token’ıdır. Terra, merkeziyetsiz bir finansal altyapı ve blok zinciri protokolüdür. UST’nin fiyatını sabit tutmak için kullanılan algoritmada denklemin diğer tarafında, fiyatı dolara sabit tutma işlevi görür. Temelde Terra madencilerini, UST ve LUNA’yı ‘mint’ etmeye ve yakmaya teşvik ederek, arz-talep dengesine etki eder. Piyasada yaşanan değişimlerin LUNA’nın fiyatına yansıtılması ve bu sayede UST’nin fiyatının dolara 1’e 1 oranında sabit tutulması hedeflenir.

Terra (LUNA) ağında konsensüs mekanizması olarak Delegated Proof-of-Stake (DPoS) algoritması kullanılmaktadır. Bu, Hisse Kanıtı (Proof-of-Stake – PoS) mekanizmasının daha verimli ve demokratik bir versiyonudur. Bu mekanizma, LUNA’yı bir yönetişim token’ı haline getirir. Bu sayede coin’in sahipleri, ekosistemin geleceğiyle ilgili kararlarda oy ve fikir sahibi de olurlar. Terra, Terra İttifakı (Terra Alliance) tarafından desteklenir. Terra İttifakı, protokolün çalışmasını denetleyen, kar amacı gütmeyen topluluğudur. CoinMarketCap verilerine göre LUNA, 5 gün içerisinden en büyük 7. kripto para birimi konumundan 35.liğe kadar gerilemiş durumda.

LUNA neden düşüyor?

LUNA Coin’in sert düşünün ardında yatan sebepler herkes tarafından merak ediliyor. Düşüş, temelde UST’yi sabit tutan algoritmanın dengesinin bozulması ve coin sahiplerinin panikleyip satış yapmasından kaynaklanıyor. Panik satışlarının fiyat dengesizliğini tetiklemesiyle de UST ile dolar arasındaki makas daha da büyüdü. Bir grup Balina’nın tetiklemiş olabileceği zincirleme çöküş sonunda LUNA, %90’dan fazla kayıp yaşadı. Ekosistemin dengesini sağlamak ile yükümlü Terra İttifakı, çöküş sonrasında fiyatı eski dengesine getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Düşüşün başlamasının nedeni olarak, yüksek miktarda UST satın alımı ve likidite havuzunda fiyatı dengelemeye yetecek varlık bulunmaması gösteriliyor.

LUNA Coin kimin?

Terra Coin, Güney Kore merkezli Terraform Labs tarafından geliştirildi. Daniel Shin ve Do Kwon’un kurucuları olduğu şirket, 2018 yılında faaliyetlerine başladı. 2018 yılından itibaren geliştirilmeye başlayan LUNA, 2019 Nisan ayında resmi olarak piyasaya çıktı. Daniel Shin halen şirkette CEO’luk görevini yürütmektedir.

LUNA’nın arzı ne kadar?

Terra’nın arzı 1,78 milyar adet ile sınırlandırılmıştır. Yazının kaleme alındığı tarih itibariyle bunları 848 milyon adeti dolaşımda bulunmaktadır.

Dolaşımda olan LUNA, şu şekilde dağıtılmaktadır.

  • %26: Yatırımcılar
  • %20: Stabilite Rezervleri
  • %20: Terra İttifakı (Terra Alliance)
  • %10: Terraform Labs
  • %20: Çalışanlar ve Katkı Sunanlar Havuz
  • %4: Genesis Likidite

LUNA’nın ilk fiyatı kaçtı?

LUNA, 2019 yılında çıktığı ilk satışında (ICO) 0,8 Dolar fiyatından satıldı. ICO sonrasında istikrarlı bir büyüme gösteren coin ilerleyen dönemde en popüler coin’lerden birisi haline geldi. Bitcoin’in 69 bin seviyesinden kademeli olarak düştüğü süreçte, fiyat dalgalanmalarından görece az etkilenen altcoin’lerden birisi olarak dikkat çekmişti.

LUNA Coin nereden alınır?

Satın alınabileceği bazı kripto para platformları şunlardır: Binance, Coinbase, Gate.io, OKEx ve KuCoin. LUNA’nın değer kaybettiği bu günlerde büyük kripto para borsaları, coin’in satışını geçici olarak askıya aldılar.

LUNA Coin nasıl alınır?

LUNA’yı satın almak için:

  • Öncelikle yukarıda örneklerini verdiğimiz borsalara kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt işleminin ardından, detaylı kişisel bilgilerinizin kaydedileceği kimlik doğrulama aşamalarını tamamlayın. Bazı durumlarda kimlik doğrulama işlemlerinin borsa tarafından onaylanması birkaç gün kadar sürer.
  • Kredi/Banka kartı ile veya havale yolu ile TL bakiyesini kripto para borsası hesabına aktarın.
  • Sonrasında, aktardığınız TL bakiyesiyle, LUNA’yı satın almak istediğiniz işlem çiftindeki pariteyi satın alın (USDT, BUSD gibi stabil coin’ler ya da Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) gibi büyük kripto para birimleri, çoğu borsada Terra Coin ile işlem çiftleri oluşturmaktadır)
  • Son olarak, Spot piyasalarında Terra Coin kripto para birimini aratın, tercih ettiğiniz işlem çiftine tıklayın. Açılan ekranda satın almak istediğiniz LUNA miktarını yazın. “AL” butonuna bastığınızda, emriniz deftere girer. Sonrasında istediğiniz fiyatta satıcı bulunduğunda Terra Coin takasınız gerçekleşmiş olur.
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl