LUNA çöküşünde 100 bin dolar kaybetti: “Borsa transferi geciktirdi”

Güney Koreli kripto para borsası Upbit, bir yatırımcı tarafından LUNA token'larının transferini bir aydan fazla geciktirdiği için 156 milyon won (113 bin 700 dolar) kaybetmesine neden olduğu iddiasıyla dava edildi.

50’li yaşlarında olduğu söylenen ve kimliği açıklanmayan bir yatırımcı, geçtiğimiz hafta Seul Merkez Bölge Mahkemesi’nde Upbit’in ana şirketi Dunamu’ya karşı dava açtı. İddiaya göre davacı, 24 Mart’ta 1310 LUNA token’ını Vietnam donguna dönüştürmek için Upbit kripto cüzdanından Binance hesabına aktarmaya çalıştı.

Ertesi gün Binance, kullanıcıya LUNA’sının bir transfer sorunu nedeniyle iade edildiğini bildirdi ancak fonlar Upbit cüzdanında yoktu. Fonların yanlışlıkla Upbit’in kendi kripto cüzdanına gönderildiği söylendi ve Güney Kore borsası, bunları ancak yasaların gerektirdiği standart hesap doğrulama prosedürlerinden geçtikten sonra adama iade edebileceğini belirtti.

27 kez iadeyi sordu hep aynı cevabı aldı

Talihsiz müşteri, Upbit’e LUNA token’larının kendisine ne zaman iade edileceğini toplam 27 kez sorduğunu, borsanın da her seferinde “hazırlandığı” yanıtını verdiğini iddia ediyor.

Çöküş sonrası token’lar eridi

Olayın gerçekleşmesinin üzerinden bir aydan fazla zaman geçtikten sonra, Mayıs ayında Terra ve sabit coin’i TerraUSD düşüşe geçerek tüm kripto endüstrisini etkileyen çöküş yaşatmıştı.

Yatırımcı, Upbit’in LUNA token’larını iade etmesini beklerken, token’lar neredeyse değersiz hale geldi.

Yatırımcının açtığı dava için bir dayanağı olup olmadığı ise henüz belli değil. Upbit’in ayrıntılı bilgilerinde, şirketin yasa ve yönetmeliklere uydukça kayıplardan sorumlu olmadığı belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl