LUNA’dan 2.8 milyon dolarlık kayıp: Kripto ve NFT’den zarar eden 4 ünlü

Kripto para piyasasının 2022 yılında yaşadığı zorluklar NFT sektörünü de derinden etkiledi. Dünyaca tanınan ünlüler de NFT yatırımlarıyla zor bir yıl geçirdi. İşte kripto ve NFT yatırımlarında çöküş yaşayan birkaç ünlü isim...

Kripto gibi, NFT’ler de son derece spekülatif yatırımlar olarak biliniyor. Bu durum, geçtiğimiz yıl birçok kişinin zor yoldan öğrendiği gibi, değeri yükselecek olanları seçmeyi zorlaştırıyor.

Youtuber Logan Paul gibi meraklıları, NFT’lerin ve dayandıkları blok zincir teknolojisinin, finans dünyasında devrim yaratacağı konusunda ısrar ediyor.

Geçtiğimiz yıl NFT’lere veya kriptoya büyük yatırım yapan ve büyük para kaybeden tek ünlü ise Logan Paul değil. İşte Evening Standard‘ın derlemesine göre, piyasanın çöküşünden sonra mali durumları büyük darbe alan dört ünlü:

Logan Paul: 623 bin dolarlık NFT’si 10 dolara düştü

Ünlü Youtuber Logan Paul’un 623.000 dolara satın aldığı NFT’nin şu anda sadece 10 dolar değerinde olmasıyla listenin ilk sırasında yer alıyor.

Ancak bu NFT, geçtiğimiz yıl 2.5 milyon doların üzerinde harcama yaparak biriktirdiği geniş koleksiyonun yalnızca bir parçası. NFT’lerin değerini ölçen bir site olan DappRadar’ın son tahminleri, bu koleksiyonun şu anda 1 milyon doların biraz altında bir değere sahip olduğunu gösteriyor.

KSI: LUNA’da 2.8 milyon dolar kaybetti

KSI olarak da bilinen İngiliz rapçi ve YouTuber JJ Olatunji, bir süredir kripto para birimleri konusunda öne çıkan isimler arasında yer alıyor. Bir keresinde kriptonun gelecekteki parasal sistemde önemli bir rol oynayacağını savunmuş ve hatta geçen yıl GQ dergisine Başbakan seçilirse İngiltere’de ikamet eden herkese 100 sterlin değerinde Bitcoin vereceğini söyleyerek siyasete bile atılmıştı.

28 yaşındaki rapçi, mayıs ayında LUNA token’ına 2.8 milyon dolar yatırmış tam da çökmeye başladığı sırada, yakında toparlanacağına dair kelimenin tam anlamıyla bir bahis oynamıştı. Token’ın sonunda sıfıra düşmesiyle KSI’nın yatırım içgüdülerinin pek de güvenilmez olduğu ortaya çıktı ve bu bahsi ona 2.8 milyon dolara mal oldu.

Neymar: İki NFT’ye 1 milyon dolar harcamıştı

Brezilyalı futbol fenomeni de diğer pek çok spor yıldızı gibi, bu yılın başlarında NFT furyasına kapıldı ve bildirilene göre en popüler NFT koleksiyonlarından biri olarak kabul edilen Bored Apes Yacht Club’dan iki NFT’ye 1 milyon dolardan fazla para harcadı.

Aslında bu ‘maymun’ NFT’leri, ünlüler ve kripto meraklıları tarafından genellikle kripto alanına girdiklerini ve havalı kalabalığın bir parçası olduklarını gösteren bir işaret olarak kullanılıyor.

Neymar’a dan bu seçkin kulübün bir parçası olmak pahalıya patladı. DappRadar’a göre, ocak ayında yaklaşık 480 bin ve 570 bin dolara satın aldığı iki maymunu şu anda sırasıyla 153 bin ve 171 bin dolar değerinde.

Steve Aoki: ‘Doodles’ NFT’leri 300 bin dolar değer kaybetti

Elektronik müzik DJ’i ve prodüktör Steve Aoki, aynı zamanda kripto dünyasında saygın bir koleksiyoncu ve hatta NFT yaratıcısı olarak da isim yaptı.

Ancak bu yatırımlarının müziğiyle aynı türden bir başarı sağlayamadığı gelen yorumlar arasında… Sekiz Bored Ape NFT’nin ve toplamda yüzden fazla NFT’nin sahibi olan Aoki, varlıkların değerinin önemli ölçüde düştüğünü görmek zorunda kaldı.

DappRadar’ın tahminlerine göre ocak ayında yaklaşık 346 bin dolara satın aldığı ‘Doodles’ NFT’lerinden biri şu anda sadece 42 bin dolar değerinde.

NFT Haberleri
Bitcoin Haberleri

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl