İki ülke LUNA kurucusu Do Kwon’un iadesini istiyor

ABD ile Güney Kore, geçtiğimiz hafta Karadağ’da tutuklanan Terra LUNA’nın kurucusu Do Kwon’un peşinde. Karadağ’dan gelen haberlere göre iki ülke Kwon’un iadesini istiyor.

Karadağ Adalet Bakanı yaptığı açıklamada, ABD ve Güney Kore’nin kaçak kripto para girişimcisi Do Kwon’un Balkan ülkesinde tutuklanmasından günler sonra iadesini istediğini bildirdi.

Bakan, “Önce Güney Kore istedi” dedi

Adalet Bakanı Marko Kovac basına yaptığı açıklamada, “Güney Kore’nin diplomatik temsilcileriyle bir toplantı yapıldığını ardından Güney Kore’nin iade talebini ilettiğini bildirdi. Kovac açıklamasına, “Do Kwon’un iadesi ABD tarafından da talep edildi.” diye ekledi.

Tam adı Kwon Do-hyung olan Terra LUNA kurucusu Kwon, sahte seyahat belgeleriyle seyahat ettiği tespit edildikten sonra geçen hafta Karadağ’ın başkenti Podgorica havaalanında bir arkadaşıyla birlikte tutuklanmıştı.

Her ihtimale karşı 30 güne kadar gözaltında tutulacak

Cuma günü Podgorica’daki bir mahkeme, Kwon ve arkadaşının belgelerde sahtecilik yaptıklarından şüphelenildiği için “kaçma riski nedeniyle” 30 güne kadar gözaltında tutacaklarını bildirdi.

Kwon şu anda Karadağ’da ilki sahte belge bulundurduğu iddiasıyla, ikincisi ise olası iadesiyle ilgili olmak üzere iki davayla karşı karşıya.

Kwon’un tutuklanmasının ardından Güney Kore resmi iade talebinde bulunma sözü verdi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açıklamasına göre ABD ayrıca Kwon’u “milyarlarca dolarlık bir kripto varlık yatırım sözleşmesi dolandırıcılığı düzenlemek” iddiasıyla sekiz suçla itham etti.

Güney Koreli savcılar eylül ayında Interpol’de, Kwon’u 195 üye ülkesi arasında kırmızı bülten listesine almasını ve pasaportunu iptal etmesini istemişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl