LUNA olayında yeni iddia: “Çöküşten önce her ay 100 milyar won çekildi”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Terra’nın kurucu ortağı ve Terraform Labs’in CEO’su Do Kwon’un kara para akladığından şüphelendiği bildirildi.

Güney Koreli medya organı JBTC’nin haberine göre SEC, kısa süre önce Terra’nın bazı geliştiricileriyle görüştü. Haberde, SEC’nin UST çökmeden birkaç ay önce işletme giderleri için her ay yaklaşık 100 milyar wonun (yaklaşık 80 milyon dolar) çekildiğini tespit ettiği kaydedildi. Bu işlemlerden dolayı kara para aklama ihtimali üzerinde duruluyor.

Öte yandan SEC’nin fonların düzinelerce kripto para cüzdanına gönderildiğine dair iç yazışmalara ulaştığı da verilen bilgiler arasında. İsmi verilmeyen bir Terra geliştiricisi ise Do Kwon’un şirketten resmi olarak herhangi bir ödeme almadığını ve Kwon için ayrılan token olmadığını ifade etti.

İddiaların kanıtlanması durumunda Kwon’un ABD yasalarına göre cezalandırılabileceği belirtiliyor.

SEC, büyük fiyat çöküşünden çok önce, Ekim 2021’de Kwon’u ifadeye çağırmıştı. SEC’nin ifade çağrısının temelinde Terra’nın büyük ABD şirketlerinin fiyatlarını yansıtan sentetik hisse senetlerinin basıldığı ve alınıp satıldığı DeFi platformu Mirror protokolü yatıyordu. Hatta Kwon, daha sonra SEC’ye dava açacağını söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl