Terra çalışanı hakkındaki tutuklama kararı kaldırıldı

Güney Kore’de bir mahkeme, ülkedeki Terra LUNA merkezli gözaltı ve tutuklama haberlerinin yayımlanmasından saatler sonra tutuklama kararını iptal etti.

Güney Kore medyasından soyadı Yu olan bir yöneticinin tutuklandığı bugün erken saatlerde bildirilmişti. Bu, kripto para piyasasının tamamını da peşinden sürükleyen LUNA’nın çöküşünün ardından Terraform Labs hakkında devam eden soruşturmanın ortasında gerçekleşen ilk tutuklama olmuştu.

Yonhap News ve SBS gibi yerel medya organları, bir yargıcın tutuklamanın gerekliliğini sorgulayarak kararı iptal ettiğini bildirdi.

Haberlere göre yargıç ayrıca, bu yılın başlarında değeri düşen Terra blok zinciri ekosisteminin native token’ı LUNA’nın Güney Kore yasalarına göre gerçekten bir menkul kıymet olarak nitelendirilip nitelendirilmediği konusunda bazı belirsizlikler olabileceğini söyledi.

Dolandırıcılık, LUNA’yı manipülasyon ve görevi kötüye kullanmakla suçlanıyor

Yonhap’a göre Yu, otomatik işlem araçları veya botlar kullanarak Güney Kore’nin Sermaye Piyasası Yasasını ihlal etmenin yanı sıra dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanmak ile suçlanıyor. Yu hakkında Terra LUNA konusunda yapılan suçlamalardan biri de kripto parayı bilerek enflasyona uğratması ve bu şekilde manipüle ederek kâr sağlaması.

Yonhap’a göre savcılık, Yu için yeniden tutuklama kararı çıkarıp çıkarmamayı değerlendiriyor.

Yu’nun Terra’nın kurucusu Do Kwon’un önemli bir yardımcısı olduğu söyleniyor. Hatırlanacağı üzere Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Kwon’a 14 gün içinde yerel pasaportunu iade etmesi hakkında karar çıkarmıştı. Nerede olduğu bilinmeyen ve hâlâ yetkililere teslim olmayan Terra kurucusu Kwon bu süre içinde pasaportunu iade etmediği takdirde pasaportunu kaybetme ya da yeniden başvurusunun reddedilmesi riskiyle karşı karşıya kalacak.

LUNA Haberleri

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl