Ünlü ekonomist Alden: Bankalar 600 milyar dolarlık zararın üzerinde oturuyor

Kripto paralar konusunda yaptığı değerlendirmelerle bilinen Lyn Alden, ABD bankalarının 600 milyar dolarlık realize edilmemiş zararın üzerinde tehlikeli bir oyun oynadığını belirtti. Alden ayrıca şu an yaşanan krizin, 2008'den farklı olduğunu da söyledi.

Popüler makroekonomi analisti Lyn Alden, son mail bülteninde bankaların yaşadığı sorunların sebeplerine değindi. ABD bankalarının, 2020 ve 2021 yıllarında yoğun şekilde ABD tahvillerine yatırım yaptığını belirten Alden, bu sabit gelirli menkul kıymetlerin genel olarak faizi yüksek olan mortgage’lardan daha güvenli görüldüğünü aktardı.

“En hızlı ve en sert faiz artırımı”

Tahvillerin, Fed’in finansal destek paketi açıkladığı ve aynı zamanda faizleri sıfırda tuttuğu dönemde alındığına dikkat çeken ünlü ekonomist, agresif faiz artışlarının ise şu an yaşanan krizin kökeninde olduğunu belirtti:

“Fed, faiz oranlarını çok hızlı ve kesin bir şekilde artırdı. 1 yılda %4.49… Bu hız on yıllarca görülmemiş bir hızdı. Ayrıca %0.08’den %4.57’ye gelen bu artışın oranı da tam 57 kat oldu”

600 milyar dolarlık realize edilmemiş zarar…”

Tüm bu artışların, ABD bankalarının ellerinde bulunan tahvillerin değerini önemli derecede azalttığını belirten Alden şu ifadeleri kullandı:

“Çok hızlı yapılan bu faiz artışlarının ardından, sabit gelir olarak görülen bu menkul kıymetlerin değeri, alındıkları güne oranla şimdi çok daha az… Bir başka deyişle, getiri %1.5 olduğu dönemde alınan 10 yıllık tahvilde rakam şu anda %4… Bu eski tahviller fiyat olarak, yeni potansiyel alıcılar için %15-%20 daha ucuz duruma geldiler. Faiz oranlarının düşük olduğu bir dönemde çok fazla tahvil almak, şu anda satılmaları durumunda ciddi şekilde zarar etmek anlamına geliyor. Gerçekte olan, bankaların şu anda toplamda 600 milyar dolardan fazla bir realize edilmemiş zararın üzerinde oturduklarıdır”

“Satışa zorlanıyorlar”

Alden ayrıca bankaların bu tahvilleri satmamaları durumunda, kayıp yaşamayacaklarını ve hatta yatırımlar almaya devam edebileceklerini ancak kurumların, yaşanan banka kaçışlarından ötürü satışa zorlandıklarını da ifade etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl