Kosova’da kripto para madencileri, yasak sonrası cihazlarını satıyor

Son dönemde yaşanan enerji krizinin elektrik kesintilerine neden olduğu ve bu yüzden kripto para madenciliğinin yasaklandığı Balkan ülkesi Kosova'da, madenciler ekipmanlarını satışa çıkarmaya başladı. Bazı madencilerin ise ülke dışına çıkmaya çalıştıkları belirtiliyor.

Yaşanan enerji krizi, artan fiyatlar ve bunların sonucu olarak elektrik kesintileri olması Balkan ülkesi Kosova’da olağanüstü hal ilân edilmesine yol açmış ve otoriteler çözümü içinde kripto para madenciliğinin de olduğu bazı yasaklarda bulmuşlardı.

ABD medyasından Bloomberg’in geçtiği habere göre ise bazı madenciler yasaklar yüzünden cihazlarını satma, bazıları ise yaz aylarında Çin’de olduğu gibi ülke dışına çıkarak operasyonlarını başka ülkede devam ettirme arayışına girdiler.

“Ekstra maliyetler ortaya çıkacak”

Kosova’nın başkenti Priştine merkezli bir kripto para borsasının ortağı olan Ardian Alaj, Bloomberg’e yaptığı açıklamada yasağın ardından ekipman satan veya satmaya çalışan çok sayıda madenci olduğunu duyduğunu söyledi:

“Kosova’da madenciliğin artmasının sebebi yasa dışı olarak yapılabilmesiydi. Ayrıca çok ucuz maliyetlerle yapılıyordu. Kripto para madenciliği için merkez konumunda olan Mitroviçe’nin kuzey tarafı, ülkenin vatandaşlardan elektrik ücreti almadığı 4 yerden biriydi. Ülke dışına çıkan madenciler, alışık olmadıkları derecede fazladan maliyetlerle karşı karşıya kalacaklar.”

Bilindiği gibi bu ay başında ülkede yapılan operasyonlarda 400’den fazla madencilik cihazına el konulmuştu. Geçtiğimiz haftalarda İran’da da yaşanan benzer sıkıntılardan ötürü yaz aylarından sonra ikinci kez madencilik yasağı gelmişti. İran’daki yasak Mart ayına kadar sürecek. Kosova’daki yasakların ise ne zamana kadar devam edeceği bilinmiyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl