Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin madencilik cihazları üreticisi Bitmain, spot cihaz satışlarını durdurdu

Çin'in kripto para madencilerine yaptığı büyük baskı fiyatlara da yansıdı. Madencilik cihaz piyasası, ucuz ikinci el makinelerle dolunca, en büyük şirketlerden Bitmain de, anında teslimat şartlı olan satışlarını şu an için durdurduğunu açıkladı.

bitmain

Dünyanın en büyük kripto para madencilik cihaz üreticisi olan Bitmain, anında teslim edilecek şekilde satılan cihaz satışlarını küresel olarak durdurdu. Şirketin bu hamleyi, Çin dışına çıkan madencilerin kullanılmış cihazları piyasaya sürmesinin ardından fiyatları desteklemek için yaptığı belirtildi.

Bitmain bugün Çin’deki yerel madencilere gönderdiği açıklamada, Nisan ayından bu yana en üst seviyedeki makine fiyatlarının yüzde 75’e yakın düşmesinden ötürü yeni cihaz satışını durdurduğunu duyurdu. Haberleri doğrulayan bir firma yetkilisi, satışların ne zaman başlayacağı konusunda ise bilgi vermedi.

Hem piyasaya hem kendisine uzun vadeli destek

Bitmain satışları erteleyerek Çin dışına çıkan madencilerin çok daha iyi fiyatlara cihazlarını satmalarının da önünü açmak istiyor. Şirket ayrıca, piyasadaki cihaz arzının azalmasıyla birlikte fiyatların yükselebileceğini ve uzun vadede kendisinin de daha fazla kâr sağlayabileceğini düşünüyor.

İleriki dönem teslimat satışlarına devam

Dünyanın en büyük madencilik cihaz üreticisi olarak görülen firma, ileriki dönem teslimat şartı olan satışlarına ise devam edecek ancak bu satışlar da diğer altcoin madenciliği için üretilen makineler için geçerli olacak.

Bilindiği üzere Mayıs ayında Çin Devlet Konseyi, ülkenin başkan yardımcısı Liu He liderliğinde toplanmış ve kripto para ticareti ve madenciliğine karşı sert tedbirler alınması yönünde bir karar almıştı. Yetkililer, önce fosil yakıtlar ile enerji elde eden İç Moğolistan, daha sonra da hidroelektrik santrallerinden elektrik üreten Sichuan bölgesindeki madencilere güç aktarımını kesmişlerdi.

Piyasa ucuz makineler ile doldu

Son yıllarda başta Bitcoin olmak üzere kripto paralara çok ciddi yasaklar uygulayan Çin’in bu anlamdaki en sert adımı ise bu toplantıdan sonra başladı. Daha önce de birçok kez Çin dışına çıkmaya çalışan ama operasyonlarını sürdüren madenciler, bu kez kısa sürede ülkeyi terk etmek zorunda bırakıldı. Madenciler özellikle cihazlarını ikinci el piyasaya, olması gereken fiyatın çok altında satınca, piyasa ucuz cihazlar ile doldu. Bitcoin’in ağının bilgisayar gücünde de ciddi düşüşler meydana geldi.

Fiyatlar 600’den 150 yuana indi

Bitmain’in desteklediği madencilik startup şirketi Sai Technology’nin kurucusu olan Arthur Li’nin verdiği bilgiye göre; Bitcoin’in 65 bin dolar sınırına yaklaşıp ATH yaptığı Nisan ayında 600 Çin Yuanı olan madencilik cihazlarının şu anki fiyatı ise yaklaşık 150 yuan (23 ABD doları)… Fiyatlar genelde Bitmain ve onun büyük rakibi olan Whatsminer’ın ürettiği cihazlara ait.

Geçen hafta Chengdu’da, kapalı bir organizasyonda madenci müşterileriyle bir araya gelen Bitmain şirketinin, onlara Kazakistan ve ABD’deki veri merkezleriyle çalışabilmeleri için yardımcı olma sözü verdiği iddia edilmişti.

Bitmain’e göre çok daha küçük bir cihaz üreticisi olan Canaan şirketi de bugün yaptığı açıklamada, gelirlerini artırmak için Bitcoin madenciliğine başlayacağını duyurdu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl