Maduro’dan ekonomiyi canlandırmaya yönelik yeni Petro planları

Venezuela devlet başkanı Maduro, Venezuella’nın ekonomisini canlandırmayı ve ABD dolarına bağımlılığı sonlandırmayı amaçlayan 6 yeni Petro destekli fon yaratıldığını açıkladı.

Venezuela hükumeti, ülkenin devlet destekli kripto para birimi olan Petro‘yu yaygınlaştırmak ve ABD dolarına olan bağımlılığı sona erdirmek için güçlü bir baskı uyguluyor.

Venezuela devlet başkanı Nicolas Maduro’nun dün gece geç saatlerde, bir devlet yayınında yaptığı açıklamada, ekonomik kalkınmayı teşvik etmenin bir yolu olarak Petro cinsinden birkaç hükumet fonu yaratacağını ve devletin her idari bölümüne Petro’daki ilave kaynakların sağlanacağını duyurdu.

Maduro, yayın sırasında, Kasım ayı itibariyle iki ayda bir tüm bölgelere ve vekillere, kendi önceliklerine göre kullanmak üzere, oluşturacakları şirketler aracılıyla, 1 milyon Petro vereceğini söyledi ve “Somut anlamda, bu 1,354,000 ile 3,249,600 euro arasında bir meblağ demek oluyor” diye ekledi.

Elbette Petro, daha önceki yaptırımların üstesinden gelmeye yönelik bir ihtiyaçtan doğdu ve görünen o ki, Maduro, Venezuela ekonomisini canlandırmak ve Petro’ları aktif hale sokmak için agresif bir plan uygulamaya koyuyor.

Konuşması sırasında Maduro, tarımsal ve endüstriyel kalkınmanın yanı sıra, ülkenin hesaplarındaki abluka nedeniyle geleneksel yollarla elde edilemeyecek malzeme ve ham madde alımları için başka Petro fonlarının yaratılmasından bahsetti.

Bu fonlar arasında tarımsal kalkınmaya adanmış 1 milyon Petroluk hayvan stoğu; endüstriyel girdiler ve makineler için 600.000’den fazla Petro; telekomünikasyon sektörü için 4 milyon Petro; 70 ulusal yol çalışması projesi için 9 milyon euroya eşdeğer Petro; ve son olarak da Çin ile ortak bir fon için 2 milyon dolar değerinde Petro bulunuyor.

Bu konu hakkında özenli bir çalışma yapılmamış olmasına rağmen, bu fonların sabit para ile destekleneceğini, ABD doları, euro ya da çoğunlukla Petro’ya eşdeğer para birimlerini içereceğini söyledi.

Ülkenin resmi gazetesinde yayınlanana kadar, Maduro’nın planı hakkında daha fazla detay verilmeyecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl