Mahkeme kararından iki gün sonra EOS’ta büyük yükseliş

Bir dönemin kripto para yatırımcıları tarafından geleceği parlak projesi olarak tanımlanan EOS, senelerdir hayal kırıklığı yaratırken bugün ise %20'lik önemli bir yükseliş kaydetti. Yükselişin, New York merkezli bir mahkemenin EOS projesinin yaratıcısı olan Block.one şirketine açılan bir davada ödenecek olan tazminatı kabul etmemesinden iki gün sonra gelmesi dikkat çekti.

Son yılların sessiz ve sorunlu projelerinden EOS’ta bugün yüzde 20’lik bir yükseliş yaşanıyor. Fiyat hareketinin ise, bir New York mahkemesinin EOS’un ödemeyi kabul ettiği 27.5 milyon dolarlık bir tazminata itiraz etmesinden sonra gelmesi de dikkat çekiyor.

Haftalık yükseliş yüzde 30!

Haberin yazıldığı dakikalarda EOS 1.53 dolardan işlem görüyor. Son 24 saatte %20 artan EOS’un haftalık yükselişi ise yüzde 28’i de aşmış durumda… Bu yüskelişin Bitcoin’in 23 bin 500 doların altına düştüğü bir dönemde gelmesi de gözlerden kaçmadı.

2020’ye uzanan bir dava…

2020 yılının Mayıs ayında EOS Ağı’nı tasarlayan Block.one şirketine bir grup yatırımcı dava açmıştı. Dava, EOS ICO’sunun bir menkul kıymet satışı olarak düzenlendiği iddiasıyla açılmıştı. Taraflar ise daha sonra bir tazminat ödenmesi konusunda anlaşmaya varmıştı. Block.one şirketi karşı tarafa 27.5 milyon doalr ödemeyi kabul etmiş hatta meblağı da kendisi önermişti.

Mahkemeden ret geldi

Ancak 15 Ağustos günü bu teklif, New York Güney Bölge Mahkemesi’nin bir hakimi tarafından reddedildi. Hakim Lewis Kaplan, toplu dava açan şikayetçi taraf olan Crypto Assets Opportunity Fonu şirketinin, davacı tüm yatırımcıların lehine hareket etmediğine karar verdi ve ödemeyi reddetti. Geçen haftadan bu yana bir yükseliş içinde olan EOS ise bu kararın ardından yukarı olan gidişatını daha da artırdı.

Uzun süredir birçok sorunla boğuşan EOS projesinde geçen sene de topluluk, Block.one’ın artık ağın çıkarları doğrultusunda hareket etmediğini iddia etmiş ve Block.one’a devam eden ödemeleri durdurma kararı almıştı. Karar, EOS Network Foundation (ENF) adlı bir grup tarafından alınmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl