Mahkemeden LUNA Classic (LUNC) kararı: Yatırım sözleşmesi değil

Terra LUNA projesinin çökmesinin ardından Terra Classic olarak devam eden LUNC token'ı için Güney Kore mahkemesinden "Yatırım sözleşmesi değildir" kararı çıktı. Kararın, Terraform Labs kurucularını Sermaye Piyasası Kanunları'nı ihlal etmekle suçlayan savcıları şoke ettiği belirtiliyor.

Geçtiğimiz sene mayıs ayında çöken Terra LUNA projesi kripto paralarda çok büyük bir çöküş döneminin başlangıcına işaret ederken, Güney Kore medyası ise flaş bir haberi takipçilerine duyurdu.

Ülke medyasından ilyo’nun haberine göre; Seul Güney Bölge Mahkemesi, Terra Classic olarak da bilinen LUNC token’ın, finansal yatırım ürünü olarak görülmesinin “zor olduğunu”, bu yüzden token’ın Sermaye Piyasaları Kanunu çerçevesinde regüle edilemeyeceğini belirtti.

Güney Kore’de daha önce birçok mahkeme de kripto paraların yatırım sözleşmesi kategorisine dahil olmadığı yönünde emsal teşkil edecek kararlar almışlardı.

Haberde ise savcıların bu karardan ötürü şoke oldukları dile getirildi. Bunun sebebinin ise, Terraform Labs kurucularından olan Daniel Shin’e yöneltilen ana suçlamalardan bir tanesinin, Sermaye Piyasası Kanunu’nu çiğnemek olduğu ve şimdi bu suçlamanın düşme ihtimalinin bulunması gösterildi.

SEC, “yatırım sözleşmesi” demişti

Bilindiği üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Terra LUNA sisteminin yaratıcısı olan Do Kwon’a algoritmik sabit coin UST hem de LUNA hakkında “kripto varlık yatırım sözleşmesi dolandırıcılığı” davası açmıştı. SEC’ye göre Do Kwon ve Terraform Labs, yatırımcılara kâr vaadiyle bu iki token’ı pazarladı ve dolandırıcılık yaptı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl