SBF’ye Komite toplantısı için mahkeme çağrısı gelebilir

Geçtiğimiz günlerde Finansal Hizmetler Komitesi başkanı Maxine Waters'ın Twitter'dan "Katılmanız zorunludur" dediği Sam Bankman-Fried'e mahkeme çağrısı gönderilmesi de gündeme alındı. Komite toplantısına SEC başkanı Gary Gensler'ın da katılma ihtimali bulunuyor.

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi üst düzey yöneticileri, hala Bahamalar’da bulunan FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in gelecek hafta düzenlenecek toplantıya katılmasını sağlamak için birçok yolu denemeye ve tartışmaya başladı. Yöneticilerin, SBF’nin katılımını sağlamak için mahkeme çağrısı talep etmeyi tartıştıkları ifade ediliyor.

Komite’nin üst düzey yöneticilerinin aynı zamanda FTX’in şu anki CEO’su John Ray ile şirketin Bahamalar tarafındaki diğer CEO’su olan Ryan Salame’yi de toplantıda görmek istedikleri belirtildi.

İki taraf da hala anlaşamadı

Ancak SBF’nin sadece 1 hafta kalan Komite toplantısına çağrılması konusunda Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerin hala anlaşamadıkları belirtiliyor. Hatta bu toplantı için olmasa bile, daha sonraki toplantılar için bir mahkeme celbi çıkarılmış olsa bile, bu adım da mantıksız olabilir. çünkü Ocak ayında yeni Kongre oluşturulacak ve burada, şu anki durumun aksine Cumhuriyetçiler çoğunluğu elde etmiş olacak. V eşimdi tarafların anlaşması olmadan alınan bir karar, ileriki tarihte değiştirilebilecek. Dolayısıyla çift taraflı bir onayın çıkması gerekiyor.

Demokratlar Gensler’dan bilgi aldı, Cumhuriyetçiler tepki gösterdi

Biden’ın başkan seçilmesiyle birlikte SEC başkanlığı koltuğuna oturan Gensler, konuyla ilgili olarak dün akşam Komite’nin Demokrat üyelerine bir brifing verdi. Ancak Cumhuriyetçi üyeler ise bud uruma tepki gösterdi.

Cumhuriyetçi Bill Huizenga, “Gensler bir yıldır ortalarda yoktu” derken, Blaine Leutkemeyer ise “Bunca olay yaşanırken SEC neden uyuyordu?” diyerek Gensler’ın kurumunu eleştirdi.

Gensler, gelecek hafta düzenlenecek olan Komite toplantısına kendisinin katılıp katılmayacağı konusunda ise bir açıklama yapmadı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl