Mahkemeden Voyager kararı: 270 milyon dolarlık ödemeye onay

Temmuz ayı başında iflas başvurusu yapan Voyager için New York'taki iflas mahkemesi önemli bir karar verdi ve şirketin müşterilerine 270 milyon dolarlık ödeme yapmasına hükmetti. Böylece müşteriler Voyager'ın Metropolitan Commercial Bank'ta tutulan hesabındaki fonlara erişme şansına sahip olacak.

Mahkeme dosyalarında şirket CEO’sunun 2021 yılında hisseleri zirveden sattığı ortaya çıkan, hatta iflasın ardından platform token’ı VGX’in yüzde 600 arttığı Voyager’la ilgili New York’taki mahkemeden önemli bir karar çıktı.

ABD medyasından Wall Street Journal’da yer alan habere göre; New York’taki iflas mahkemesi hakimi Michael Wiles, şirketin, müşterilerin Metropolitan Commercial Bank’ta yer alan hesaba erişebilmesi için yaptığı talebe onay verdi. Hakim Wiles’ın verdiği bu kararla birlikte Voyager böylece müşterilerine 270 milyon dolarlık ödemeyi yapma hakkına sahip oldu.

Voyager’dan konuyla ilgili bir açıklama henüz gelmedi. Şirket, iflas başvurusunda bulunduğunda mahkemeye verdiği bilgilerde, 100 binden fazla müşterisi olduğunu ve toplamda 1 milyar dolar ilâ 10 milyar dolar arasında değerde müşteri varlıklarına sahip olduğunu belirtmişti.

%600’lük artış bir tek müşterilere yaramadı!

Voyager, birçok anlamda soru işareteleri de barındıran bir şirket oldu. Müşterilerin fonlarını çekmesini durdurduktan sonra VGX token bir günde yüzde 600’e yakın bir artış gösterirken, Voyager’ın kendi müşterileri ise bu artıştan hiçbir şekilde yararlanamamışlardı. Şirketin varlıkları dondurması buna izin vermezken, başka borsalarda işlem yapan ve bu platformlarda VGX token’a sahip olanlar ise işlem yapabilmişlerdi.

Fed ve FDIC’den uyarı aldı

Geçtiğimiz günlerde ayrıca hem ABD Merkez Bankası hem de Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), Voyager’ın web sitesinde verdiği bilgilerin yanlı ve yanıltıcı olduğunu açıklamış ve şirkete uyarı yazısı göndermişti. Voyager, sitesinde müşteri fonlarının FDIC ve Fed güvencesinde olduğunu belirtmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl