Mali savcıdan 5 büyük Fransız bankasına vergi kaçırma operasyonu

Emeklilik yaşı kanunu nedeniyle birçok şehrinde sert protestoların düzenlendiği Fransa'da şimdi de mali savcılık otoritesinden 5 büyük bankaya vergi kaçırma operasyonu başlatıldı. Polisin arama yaptığı bankalar arasında BNP Paribas ve Societe Generale gibi ülkenin en büyük bankaları da bulunuyor.

fransa-meclis

Fransa’nın mali savcılık birimi 5 bankaya yönelik vergi kaçakçılığı ve para aklama operasyonu başlattı. Savcılıktan konuyla ilgili resmi açıklama da gelirken, Societe Generale bankası da yine kurumlarında arama yapıldığını doğruladı.

Savcılıktan verilen bilgiye göre soruşturma; bankaların Paris’in finans bölgesi olarak da bilinen La Defense’taki şubelerindeki aramalarla başladı. Savcılığın açıklamasında ilk etapta hiçbir bankanın ismi verilmedi ancak Fransız medyasından Le Monde’un haberine göre; Societe Generale’in yanı sıra BNP Paribas, Natixis ve HSBC de, arama yapılan bankalar arasında yer alıyor.

Temettü üzerinden vergi kaçırma…

Bilindiği üzere Avrupa’da son yıllarda çok tartışılan ve haksız yere vergi iadesi almak için yapılan bazı temettü işlemleri, savcıların da radarına girmişti. Avrupa’da 100 milyar dolara yakın vergi kaybına neden olduğu belirtilen bu tür işlemlerde, yabancı bir yatırımcıya ait olan bir şirketin hisseleri bir yerel banka tarafından, tam da temettü ödemeleri yapılmasından hemen önce satın alınıyor. Bu durum da, temettü vergisinden kesinti yapılmasına olanak tanıyor. Aynı kesinti yabancı yatırımcılar için ise uygulanmıyor.

Haberlerde verilen bilgilere göre temettü üzerinden vergi indirimi alma yönündeki bu adımların bir kolu da Almanya’da şu anda devam eden bir soruşturmaya kadar uzanıyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl