MANA Coin nedir? Decentraland yorumları geleceği ve projesi

mana coin nedir

Son zamanlarda Facebook’un hamlesiyle herkesin dilinde olan “metaverse” kavramını aslında en kolay deneyimlediğimiz alan oyunlar oluyor. Hatta blok zinciri teknolojisiyle birlikte merkeziyetsiz bir altyapıda oluşturulan oyunlar. Avatarınıza yeni kıyafetler satın alabiliyor, onları isterseniz kripto cüzdanınızda saklayabiliyor, isterseniz pazar yerlerinde satabiliyorsunuz. Peki metaverse örneklerinden birisi olan MANA Coin ve Decentraland nedir?

Decentraland nedir?

Decentraland, kullanıcıların birçok farklı etkinlik yaratabildikleri, içerisinde oyunlar ve sergiler barındıran üç boyutlu bir sanal gerçeklik platformudur. Bu platform, merkeziyetsiz bir yapıda kurgulanmış olup Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir ve bu özelliğiyle ilk sanal gerçeklik platformlarından biri olarak kabul edilir.

Decentraland’de kullanıcılar sanal araziler satın alabilir, bu araziler üzerinde kendi alanlarını yaratabilirler. Ayrıca, platform üzerinde ücretsiz bir şekilde kendi avatarlarını oluşturabilir ve çeşitli etkinliklere veya oyunlara katılarak ödüller kazanabilirler.

Bu sanal evrende kullanıcıların sahip olduğu ve alıp satabildiği her şey, Ethereum ağında ERC721 standardında birer NFT olarak temsil edilir. Bu NFT’ler, arazilerden karakterler için kıyafetlere kadar geniş bir yelpazede yer alır ve kullanıcılar tarafından alınıp satılabilir.

Kısacası, Decentraland, kullanıcıların kendi sanal dünyalarını yaratıp bu dünyada etkileşimde bulunabildikleri, aynı zamanda sanal varlıkları alıp satabildikleri geniş bir metaverse platformudur.

MANA Coin nedir?

MANA Coin, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen ve merkeziyetsiz bir sanal gerçeklik platformu olan Decentraland’ın native kripto para birimidir.

Decentraland ise yukarıda da bahsettiğimiz gibikullanıcıların 3D sanal dünyada arazi satın almasına, bu araziler üzerinde çeşitli içerikler oluşturmasına ve sosyal etkinliklere katılmasına olanak tanıyan bir metaverse platformudur.

Bu platformda, kullanıcılar avatarlarını oluşturabilir, farklı etkinliklere katılabilir ve çeşitli sanal ürünler ve hizmetler satın alabilirler.

MANA Coin sahibi ve kurucuları kimdir

İlk kez 2015’de geliştirilmeye başlanan Decentraland projesinin teknik dökümanı Esteban Ordano, Ariel Meilich, Yemel Jardi ve Manuel Araoz tarafından yazıldı. O zamandan bu güne teknik dökümanda yazılanların bir kısmı değişikliğe uğrasa da, merkeziyetsiz bir sanal evren platformu olma hedefi değişmedi. Bu hedefe yönelik ciddi geliştirmeler yapan ekip MetaMask dahil bir çok kripto projesiyle de ortak etkinlikler yaptı.

Decentraland ve Mana
Decentraland İçerisinden Görüntü

Decentraland ve Hikayesi

2017’de beta sürümü çıkan platform, 20 Şubat 2020 yılında halka açık olarak kullanılabilir duruma geldi. 2021 yılında ise hem NFT’lerin yükselişi hem de metaverse kavramının yaygınlaşmasıyla odak noktası haline geldi.

Aralarında Animoca Brands ve Digital Currency Group’un da yer aldığı yatırımcılardan 50 milyon dolardan fazla yatırım çeken Decentraland, bu sene içinde NFT alım-satım hacimlerinde de kendini gösterdi. Sotheby’s adlı ünlü müzayede evi de ilk sanal galerisini Haziran 2021’de Decentraland üzerinde açtı.

Sanal evren üzerinde sergiler, oyunlar, festivaller yer aldı ve hala benzer etkinlikler yer almaya devam ediyor. İleri tarihli etkinlikler için Decentraland etkinlik sayfalarından kendi takviminize ekleyip hatırlatıcı da kurabilirsiniz.

Decentraland Geliştiriciliği ve Decentraland DAO

Platform üzerinde ürün ve arazi satın alabilirken aynı zamanda eğer yazılım geliştiriciyseniz kendi ürünlerinizi de geliştirebilirsiniz. Bunları isterseniz kendi avatarınız için geliştirebilir, isterseniz de platformun pazar yerinde (marketplace) satabilirsiniz.

Decentraland bir DAO (Decentralized Autonomous Organisation) mekanizmasına sahiptir. Bunun anlamı, “Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon”dur ve sistemsel değişiklikler topluluk oylamarına göre yapılır. Merkezi bir karar verici yoktur ve topluluğun ortak kararları önemlidir. MANA token sahipleri, politika güncellemelerini, yaklaşan LAND (arazi) açık artırmalarının özelliklerini ve platformda izin verilen içerik türlerini önererek ve oylayarak Decentraland dünyasının ne yöne gideceğini kontrol eder.

Decentraland Arsaları
Decentraland Arazileri

MANA Nasıl Alınır ve Nasıl Saklanır?

MANA’yı, Ethereum blok zincirini (ERC20 standardını) destekleyen merkezi veya merkeziyetsiz borsadan satın alabilirsiniz. Yine Ethereum blok zincirini destekleyen kripto para cüzdanlarında veya satın aldığınız platformda da saklayabilirsiniz.

6 milyar doların üzerinde günlük işlem hacmiyle global kripto para borsası Phemex de MANA’yı listeliyor. Basit arayüz ve güvenli altyapıyla Phemex’te MANA’yı USDT’ye karşı alıp satabilirsiniz. Üstelik şimdi Phemex’e kaydolmak, 100 dolara kadar hoşgeldin bonusuyla birlikte geliyor. MANA işlemleri için Phemex’e şimdi kaydolun.

Halihazırda devam eden ve toplamda 100 bin USDT’lik yatırma bonusu kampanyası için Phemex’in Türkiye’deki resmi platformu Phemex TR’ye de göz atabilirsiniz.

MANA Coin Fiyatı ve MANA Geleceği

MANA fiyatı, özellikle metaverse kavramının popüler olduğu son dönemlerde hızla artış yaşadı. Uzun vadede sanal evrenlerin geleceğinin parlak olduğu ve bu alana çok fazla yatırımların da söz konusu olduğu düşünüldüğünde, geliştirmeler devam ederse Decentraland için de gelecek parlak görünüyor.

Mana Coin Fiyatı
MANA fiyat grafiği, 13 Kasım 2021
Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl