Manta Network’ün geliştirici şirketine 25 milyon dolar yatırım

Manta Network’ün geliştirici ekibi olan p0x labs, A Serisi finansman turunda 25 milyon dolar toplamayı başardı. Projenin değeri 500 milyon dolar olarak belirlenirken finansman turunun liderliğini Polychain Capital ve Qiming Venture Partners yaptı.

Ayrıca, Manta Network’ün Layer 2 çözümü olan Manta Pacific’in test ağının başlatıldığı da bildirildi. Manta Pacific, modüler bir ZK ekosistemi içinde sıfır bilgi (ZK) uygulamaları geliştirmeyi hedefliyor.

Ekip, söz konusu fonun, zincir üzerinde uyumlu gizlilik sağlamak üzere tasarlanmış ZK Katman 1 blok zincirleri olan Manta Pacific ve Manta Atlantic’in genişletilmesine tahsis edileceğini duyurdu.

Manta Pacific ve Manta Atlantic genişletilecek

Polychain Capital yatırımcısı Luke Pearson, Manta’nın Ethereum ekosistemine genişlemesinden duyduğu heyecanı dile getirdiler.

Manta’ya göre Manta Pacific, sıfır bilgi kanıtlarının (ZK) benimsenmesini kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmış öncü bir Ethereum Sanal Makinesi (EVM) yerel modüler yürütme katmanı. Ayrıca geliştiricilere uygun bir tak ve çalıştır özellik seti sunuyor.

Ekibe göre Manta Pacific, güvenliği artırmak ve maliyetleri düşürmek için Celestia’nın veri kullanılabilirliği katmanını kullanıyor. Ayrıca sistem, ölçeklenebilirliğini artırmak amacıyla Caldera tarafından geliştirilen Optimism’in OP Stack’inin özelleştirilmiş bir versiyonunu kullanıyor.

Vitalik Buterin’in ZK-Rollup öngörüsü

ZK teknolojisi, Ethereum’un ölçeklenebilirlik ve gizlilik sorunlarına yönelik en umut verici çözümlerden biri olarak görülüyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin daha önce ZK-Rollup’ların ağ için ana Katman 2 çözümü haline geleceğini öngörmüştü.

Manta ayrıca, kripto alanında yatırımcı güveni ve geliştirici katılımındaki artışa rağmen, “mevcut girişimlerin çoğunun, nihayetinde blok zinciri faaliyetlerini yönlendiren son kullanıcılardan izole kaldığını” savundu.

Manta Wallet ve genişleyen ekosistem

Manta Pacific tarafından sağlanan test ağı şu anda bir zincir üstü oyun olan zkHoldEm, doğrulanmış bir kimlik bilgisi protokolü olan zkMe ve bir veri doğrulama protokolü olan zkPass gibi çeşitli sıfır bilgi (ZK) uygulamaları sunuyor.

Manta ayrıca, Manta Wallet’ın 200 binden fazla kez indirildiğini ve birleşik proje ekosisteminin 1.5 milyondan fazla kullanıcıya ulaştığını iddia ediyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl