Bitcoin madencisi Marathon aralık ayında 1853 BTC çıkardı, rekor kırdı

Dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden biri olan Marathon Digital halving'e aylar kala gaza bastı. Şirket aralık ayında çıkarılan Bitcoin sayısında rekor kırdı. MARA hisseleri de son 3 ayda %250'den fazla yükselmişti.

ABD merkezli Bitcoin madencilik şirketlerinden Marathon Digital, resmi olarak yaptığı açıklamada aralık ayında 1853 adet Bitcoin çıkardığını duyurdu. Bu rakam şirketin şu ana kadar 1 ayda çıkardığı en fazla BTC’yi gösteriyor.

Bununla birlikte çıkarılan Bitcoin sayısı kasım ayından %56, geçen senenin aralık ayından ise %290 daha fazla oldu. Şirketin konuyla ilgili açıklamasında da “Bu sayının şu ana kadar halka arz olmuş bir şirketin bir ayda çıkardığı en fazla BTC rakamına tekabül ettiğini düşünüyoruz” denildi.

Daha önce bir başka önemli madencilik şirketi olan Core Scientific, ayda (Ocak 2023) 1527 BTC çıkardığını ve bu sayının rekor olduğunu belirtmişti. Marathon’un çıkardığı BTC sayısı ise Core Scientific’i 300 adet BTC ile geride bırakıyor.

Şirketin bilgilendirmesinde ayrıca 2023 yılında çıkarılan Bitcoin sayısının 12.852 olduğu ve hash rate’in de %18 artarak saniyede 22.4 exahash’e çıktığı ifade edildi.

Hisse değeri neredeyse 10 kat arttı

Marathon Digital 19 Aralık gününde de 179 milyon dolara iki adet madencilik tesisi satın alınacağını ve bu tesislerin 390 megawatt güç üreteceğini duyurmuştu.

Marathon hisseleri son 3 ayda %250’den fazla artış göstermişti. Şirketin geçen sene 3 dolara kadar inen hisse değeri, şu anda yaklaşık 26 dolar civarında bulunuyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl