Bitcoin madencisi Marathon Digital, Kenya’nın kripto danışmanı oldu

Kenya devlet başkanı William Ruto, yaptığı açıklamayla hükumetinin, Bitcoin madencilik şirketi Marathon Digital'ı kripto paralar konusunda danışmanlığa getirdiğini duyurdu. Marathon Digital, Kenya Enerji Bakanlığı'yla ülkedeki Bitcoin madenciliği şartlarını da görüşecek.

marathon digital

Afrika’nın hem fosil yakıt hem de yenilenebilir enerji bakımından en zengin ülkelerinden gösterilen ve özellikle hidroelektrik enerjisi açısından büyük bir potansiyele sahip olan Kenya, Marathon Digital’ı kripto danışmanı olarak seçti.

Burada da değişim başladı

Kenya hükumeti daha önce birçok kez kripto paralara karşı bir tutum sergilemişti. Ancak Ruto liderliğinde bu alana ısınmaya başlayan ülkede, Marathon Digital ile ülkenin enerji bakanlığının, kripto madenciliği konusunda görüşmelerde bulunmasına karar verildi.

Kenya’da son olarak merkez bankası eski başkanı Patrick Njoroge, kripto paraların tamamen yasaklanması gerektiğini ve eğer bir gün kendisinin devlet varlıklarının Bitcoin’e geçmesine onay vermesi durumunda da, hapse atılmasının doğru olacağını ifade etmişti. Njoroge daha sonra süresi dolunca görevi bırakmıştı.

Kenya, enerji ve elektrik üretiminde yıllarca istikrarsız bir görünüm çizerken, halkın elektrik fiyatlarından şikayet ettiği de biliniyordu. Bu alana yapılan yatırımlarla birlikte 2030 yılına kadar tüm ülkenin yenilenebilir enerjiye geçmesi hedeflenirken, komşu ülkelerden alınan elektriğe de son verilmesi bekleniyor.

Kenya’da jeotermal enerji kaynakları da bulunuyor. Bilindiği gibi Bitcoin ülkesi El Salvador’da da jeotermal enerjiyle Bitcoin madenciliği yapılıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl