Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Mario Draghi: Avrupa Merkez Bankası’nın Bitcoin’i düzenleme gücü yok

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, kurumunun dijital para birimlerini düzenleme yetkisine sahip olmadığını söyledi. Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’nde konuşan Draghi, Bitcoin ve diğer dijital para birimleriyle ilgili olarak, “Bizim bunları yasaklamak ya da düzenlemek konusunda yetkimiz yok” dedi. ‘Bir ödeme yöntemi olarak düşünmek için henüz çok erken’ Draghi, ECB’nin dijital para birimlerinin potansiyel etkisini henüz tartışmadığını ve uygulanabilir bir ödeme yöntemi olarak düşünülebilmeleri için henüz çok olgunlaşmadığını da sözlerine ekledi. Başkan, ECB’nin dijital para birimleriyle...

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, kurumunun dijital para birimlerini düzenleme yetkisine sahip olmadığını söyledi.

Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’nde konuşan Draghi, Bitcoin ve diğer dijital para birimleriyle ilgili olarak, “Bizim bunları yasaklamak ya da düzenlemek konusunda yetkimiz yok” dedi.

‘Bir ödeme yöntemi olarak düşünmek için henüz çok erken’

Draghi, ECB’nin dijital para birimlerinin potansiyel etkisini henüz tartışmadığını ve uygulanabilir bir ödeme yöntemi olarak düşünülebilmeleri için henüz çok olgunlaşmadığını da sözlerine ekledi.

Başkan, ECB’nin dijital para birimleriyle ilgili olarak genel kaygısının siber saldırılar olduğunu vurguladı.

Draghi ayrıca, bu ayın başlarında Estonya’nın “estcoin” adı verilen ulusal bir dijital para birimi başlatma girişimini eleştirdi:

“Estonya’nın verdiği karar hakkında bir yorum yapmak istiyorum. Hiçbir üye ülke kendi para birimini sunamaz. Euro bölgesinin para birimi Euro’dur.”

‘Hollanda’daki Lale Balonu’na benziyor’

Draghi, son günlerde dijital para birimleri konusunda yorum yapan tek ECB yetkilisi değil. Bankanın genel başkan yardımcılığı görevini yapan Vitor Constancio, geçtiğimiz hafta dijital para birimlerinin sadece spekülatif bir varlık olduğunu ve onların Hollanda’daki Lale Balonu’na benzettiğini söylemişti. Constancio aynı zamanda dijital para birimlerini ECB’nin politikalarına yönelik bir tehdit olarak görmediğini belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl