Mark Cuban’a Voyager suçlamasıyla dava açıldı

Ünlü yatırımcı, kripto para destekçisi ve NBA takımlarından Dallas Mavericks'in sahibi olan Mark Cuban'a, Voyager yatırımcıları tarafından dava açıldı. Davacılar Cuban'ı, Voyager'ın bir dolancırıcılık şirketi olduğunu bilmesine rağmen platforma yatırım yapmaya çağırmakla itham ediyor.

Mayıs ayı başındaki Terra LUNA çöküşüyle başlayan kripto para piyasalarındaki büyük düşüş hareketiyle ilgili açılan davalar ünlü işadamı Mark Cuban’a kadar uzandı. Bir grup Voyager yatırımcısı Cuban ve Voyager CEO’su Steve Ehrlich’i, platforma yatırım yapmak için kişileri ikna ettiği gerekçesiyle dava etti.

Dallas Mavericks de savunma yapacak

Cuban’ın sahibi olduğu NBA takımı Dallas Mavericks’in de mahkemede savunma tarafında temsil edileceği belirtilirken, davacı tarafın şikayet metni 92 sayfaydı. Şikayet metninde, Cuban ve Ehrlich’in “milyonlarca Amerikalı”yı Voyager platformuna yatırım yapmaya ikna etmek ve onları kandırmak için ciddi şekilde çaba sarf ettikleri yazıldı. Bilindiği üzere Mavericks geçen sene Ekim ayında, yani kripto paraların güçlü şekilde zirve yürüyüşü yaptığı bir dönemde Voyager ile, “marka bilinirliğini artırmak ve kriptonun benimsenmesini sağlamak için” ortaklık kurmuştu.

Spor konusunda birçok reklam kampanyası yapan Voyager, NASCAR ilotları ve Amerikan Futbolu oyuncularıyla da çeşitli sponsorluk anlaşmaları yapmıştı.

“Devasa bir ponzi şeması”

Toplu dava açan Voyager müşterileri şikayet metinlerinde sert ifadelerde bulunurlarken, Mark Cuban’ın hem kendi hem de Dallas Mavericks’in ismini kullanarak güven sağlamaya çalıştığını iddia ettiler ve reklamı yapılan Voyager’ı “devasa bir ponzi şeması” olarak tanımladılar.

Iron Finance’ten de bahsedildi

Dava dosyasında ayrıca geçtiğimiz senenin Haziran ayında çöken Iron Finance projesinden de bahsedildi. Voyager’ı tavsiye eden Cuban’ın geçtiğimiz sene benzer adımları Iron Finance ile ilgili de attığı ve çökmeden kısa bir süre önce projeyi övdüğü belirtildi. Merkeziyetsiz finans projesi olan Iron Finance’in token’ı olan TITAN, çok kısa bir sürede 65 dolardan 1 doların da altına inmişti. Terra LUNA çöküşünde olduğu gibi, projenin 1 dolara sabit kalması gerkeen IRON token’ının da dengesi bozulmuş ve çöküş bu şekilde başlamıştı.

Davacılar ayrıca Voyager’ın daha çok genç ve deneyimsiz yatırımcıları hedef aldığını da iddia ettiler.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl