Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Tarihin en büyük Bitcoin soygununa adı karışan Mark Karpeles, yarın yargılanacak

Zamanının en büyük Bitcoin exchange platformu olan Japonya menşeili Mt Gox‘un -Bitcoin ticaretinin yüzde 80’ini elinde bulunduruyordu- yöneticisi Mark Karpeles, bu hafta “zimmete para geçirmek” suçundan mahkemeye çıkacak. AP ve AFP’nin verdiği haberlere göre, şirketin CEO’su Mark Karpeles, salı günü Tokyo’daki bir mahkemede yargılanacak. Fransız asıllı Karpeles, bundan iki yıl önce, 2015’te Mt Gox üzerinden zimmete para geçirmek ve veri manipülasyonu suçlarıyla tutuklanmış ancak geçen yıl kefaletle serbest kalmıştı. 850 bin coin kayboldu O dönem dünyanın en büyük hacimli Bitcoin exchange...

Zamanının en büyük Bitcoin exchange platformu olan Japonya menşeili Mt Gox‘un -Bitcoin ticaretinin yüzde 80’ini elinde bulunduruyordu- yöneticisi Mark Karpeles, bu hafta “zimmete para geçirmek” suçundan mahkemeye çıkacak.

AP ve AFP’nin verdiği haberlere göre, şirketin CEO’su Mark Karpeles, salı günü Tokyo’daki bir mahkemede yargılanacak.

Fransız asıllı Karpeles, bundan iki yıl önce, 2015’te Mt Gox üzerinden zimmete para geçirmek ve veri manipülasyonu suçlarıyla tutuklanmış ancak geçen yıl kefaletle serbest kalmıştı.

850 bin coin kayboldu

O dönem dünyanın en büyük hacimli Bitcoin exchange sitesi olan Mt Gox’ta 2014 yılında yaklaşık olarak 850 bin coin kaybolmuştu. Site bu olayla birlikte kapanmıştı.

Skandal, Bitcoin’in yasallaştırma sürecini hızlandırdı

Yaşanan bu skandal Bitcoin dünyasını derinden etkiledi. Bitcoin fiyatı adeta çakıldı. Japon hükümeti bu olay üzerine kullanıcıları korumak adına Bitcoin’i bir yasal çerçeveye oturtmak için girişimlerini hızlandırdı. Ardından Bitcoin, yasal bir ödeme yöntemi olarak kabul edildi.

Son olarak Karpeles’in avukatı, yarın başlayacak yargılama öncesinde müvekkilinin masum olduğunu ifade etti.

Karpeles, suçlu bulunursa beş yıla kadar hapis cezası alabilecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl