Mark Zuckerberg: Eğer Libra düzenlemelere uymazsa Facebook ayrılacak

Zuckerberg, eğer Libra Birliği Amerikan kanun ve yönergelerine aykırı hareket ederse Facebook'un Birlik'ten ayrılma zorunluluğu olduğu iddiasında bulundu.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in Libra konusunda ABD Kongresi’ne çağrılmasının başlıca sebebi tabii ki bazılarının, bu kripto paranın doları ciddi şekilde tehdit ettiğini düşünmesiydi. Kongre Üyesi Blaine Luetkemeyer’ın paylaştığı benzer bir kaygıya atıfta bulunan Zuckerberg, Libra’nın öncelikli olarak dolar tarafından destekleneceğini söyledi.

Zuckerberg şunları söyledi:

“Böyle bir proje, belirtilen risklerin tam tersine Amerika’nın finansal liderliğini genişletmek için önemli olabilir. Hiçbir yenilik yapmadan, yerimizde oturarak Amerika’nın her zaman bu konuda lider olacağını söylememeliyiz.”

Başarılı girişimci ayrıca Calibra’nın başındaki isim olan David Marcus’un Libra’nın kuruluşu hakkında İsviçre’deki FINMA ile iletişimde olduğunu da açıkladı.

Zuckerberg, eğer Libra Birliği Amerikan kanun ve yönergelerine aykırı hareket ederse Facebook’un Libra Birliği’nden ayrılma zorunluluğu olduğu iddiasında da bulundu.

Konu dışında da konuşan Zuckerberg amacını şöyle açıkladı:

“Ben, kişisel olarak, global bir ödeme sistemi inşaa etme ve geliştirme konusuna konsantre oldum. Herhangi bir rezervin nasıl görüneceği konusuna değil…”

Kongre Üyesi Steven Stivers ise Facebook‘un ödeme sistemleri konusunda bir fark yaratabileceğini ancak bunu yeni bir para birimi oluşturmadan da yapabileceğini söyledi. Kongre üyesi ayrıca Libra Birliği’nin egemen bir para birimini de kullanarak Kara Para aklama karşıtlığı (Anti Money Laundring – AML), Banka Gizliliği Yasası (Bank Screcy Act – BSA) ve yaptırımlar konusundaki endişeleri hafifletebileceğini söyledi.

Libra girişimini destekleyen Kongre Üyesi Andy Barr, Çin’in yenilikçi gelişiminin Amerika açısından bir güvenlik sorunu teşkil edebileceğini ve Facebook’un kripto parasının bu konuda güvenliği artırmaya yardımcı olabileceğini belirterek Libra’ya olumlu bakışını belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl