Mastercard, akıllı kontratlara yatırım yapıyor

mastercard

Dünyanın dev ödeme şirketleri kripto ve dijital paralar konusunda her geçen gün daha büyük adımlar atmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ödeme devi VISA’nın CEO’sunun çeyrek dönem finansal raporlama toplantısında kripto paralar ve CBDC’ler konusuna daha çok eğileceklerini ve agresif şekilde ilerleyeceklerini belirtmesinden sonra şimdi de benzer bir açıklama Mastercard’dan geldi.

Ödeme şirketinin CEO’su Michael Miebach, Mastercard’ın merkez bankası dijital para birimleri konusunda daha hızlı ilerlemek için akıllı sözleşme teknolojisine yatırım yaptığını belirtti.

“Akıllı kontratlara yatırım yapıyoruz”

2021 yılı ilk çeyrek finansal raporlama toplantısında konuşan CEO Miebach, sadece ödemeler konusunda değil, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) kullanım alanları konusunda da devletlerle iş birliği halinde olduklarını belirtti:

“Mastercard, gelecekte CBDC’ler üzerinde geliştirilebilecek uygulamalar üzerinde çalışıyor. Bu aslında daha çok akıllı işlem kontratları üzerinde bir teknoloji… Sonuç olarak akıllı kontrat teknolojisi üzerine yatırım yapıyoruz diyebilirim”

“Devlet çıkaracak, özel sektör dağıtacak”

Şirket olarak kendilerinin devletler ve hükumetlerle iletişim halinde olduklarını belirten Miebach, başta Avrupa Birliği Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası olmak üzere birçok kurumun CBDC’leri kendilerinin çıkarıp özel sektörün dağıttığı iki aşamalı bir yaklaşım benimsediklerini söyledi.

Son dönemde çok ciddi kripto ve dijital para anlaşmaları yapan Mastercard, bu hafta içinde “Winklevoss kardeşler” olarak da bilinen Cameron ve Tyler Winklevoss ikizlerinin sahibi olduğu Gemini borsasıyla, kripto para ödüllü bir kredi kartı çıkarma konusunda anlaşma sağlamıştı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl