Ödeme devi Mastercard kripto adımlarını ilerletiyor

Kripto para borsaları ve kripto para işlem platformlarıyla ortaklık kurarak müşterilerine kripto para ödemeleri yapma imkânı sunan Mastercard, bu yoldaki adımlarını ilerletiyor. Dev şirket ödeme kartı girişimini genişletmeyi planladığını duyurdu.

Mastercard, bazı ülkelerde kripto bağlantılı ödeme kartları sunmak için Binance, Nexo ve Gemini gibi kripto para borsalarıyla hali hazırda iş birliği içinde. Şirket bu endüstrideki adımlarına yenilerini ekleme niyetinde…

Mastercard’ın kripto ve blok zinciri başkanı Raj Dhamodharanı, kripto firmalarıyla ek ortaklıklar kurarak şirketin kripto para ödeme kartı girişimini genişletmeyi planladığını açıkladı. Bu hamlenin artan düzenleyici incelemeler ve bankaların sektöre yönelik artan temkinliliğinin ortasında gelmesi dikkat çekti.

Çok sayıda ortağa yenilerinin ekleneceği sinyali

Dhamodharan Reuters’e verdiği demeçte, “Dünya çapında kripto kart programları sunan çok sayıda ortağımız var ve bunlar sürekli genişliyor. Kriptoya güvenli bir şekilde erişim sağlamak da değer teklifimizin bir parçası ve bunu yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

Büyük kripto para borsası FTX gibi önde gelen birkaç kripto firmasının çöküşünün ardından, bankalar bu endüstride yer alan müşterilerle etkileşim kurma konusunda giderek daha temkinli hale geldi. Buna paralel olarak, ABD’deki düzenleyici makamlar da ABD’li düzenleyiciler piyasada uyum eksikliği olduğunu söyledikleri konularda giderek daha fazla baskı uyguluyor.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ve CEO’su Changpeng Zhao, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından alım satım ve türev kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla mart ayında dava edilmişti.

Dhamodharan özellikle Binance ile ilgili bir yorum yapmaktan kaçındı, ancak herhangi bir kart programının kapsamlı bir durum tespiti sürecinden geçtiğini ve sürekli izlemeye tabi olduğunu belirtti.

“Şirket, herhangi bir kuruluşu kayırma niyetinde değil”

Santander ve NatWest gibi bazı finans kuruluşları, tüketicileri dolandırıcılık faaliyetlerine ve dolandırıcılığa karşı korumak amacıyla, İngiliz müşterilerin dijital para borsalarına aktarmalarına izin verilen fon miktarına kısıtlamalar getirmişti.

Mastercard’ın ödeme ağını kullanarak kripto borsalarına aktarılabilecek para miktarına kısıtlamalar getirmeyi düşünüp düşünmediği sorulan Dhamodharan, şirketin herhangi bir kuruluşu kayırma ya da seçme niyetinde olmadığını belirtti. Dhamodharan “Amacımız herhangi bir işlemi seçmek ya da reddetmek değil.” dedi.

Mastercard’ın ağını kullananların bir dizi uygunluk kontrolünden geçtiğini belirten Dhamodharan, şirketin kripto analiz teknolojisine yatırım yaptığını da sözlerine ekledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl