Mastercard’dan kripto para ödemeleri konusunda dev hamle

Son dönemde kripto para borsalarıyla birçok işbirliğine giden ve kripto kart çıkaran dünya ödeme devi Mastercard'dan yeni bir hamle geldi. Şirket, kripto cüzdan ve borsalar için kart programını geliştireceğini ve kripto para ödeme sistemini kolaylaştıracağını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Binance’in yaşadığı regülasyon sorunlarını takip ettiğini açıklayan ve borsayla çalışmaya devam eden, ABD’li borsa Gemini ile de harcadıkça Bitcoin kazandıran bir kart çıkaran Mastercard’ın kripto para sektörüne olan yatırımları ve desteği devam ediyor. Banka yaptığı açıklama ile kripto paralarla yapılan ödemelerde, fiat paraya dönüştürmeyi basitleştireceğini duyurdu.

Amaç daha fazla banka ve borsa ile çalışmak…

Mastercard bu projeyi Evolve Bank & Trust, PAX sabit coin’inin ihraççısı Paxos ve USDC ihraççısı Circle ile birlikte geliştirecek. Şirket, bu kolaylaştırma adımını, daha fazla banka ve kripto para borsasını bu alana çekmek için yaptığını belirtti.

Kripto para dönüşümünde zorluklar yaşanıyor

Mastercard ile kripto para harcaması yapan insanlar, şu anki sistemde harcadıkları kriptonun fiat para olan karşılığını da ağda belirtmek durumunda kalıyorlar. Bu yüzden birçok kripto hizmet sağlayıcısı kart programları başlatmayı sistemleri açısından çok zor görüyor ve bu sisteme dahil olma konusuna sıcak bakmıyorlardı. Mastercard ağında para dönüşüm hareketleri, işletmeleri zorlayan bir durumdu. İşte şirket bu hamlesiyle bu büyük sorunu tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Mastercard’ın Kripto Kart Programı’nda yapılan bu geliştirmeyle, Paxos ve Circle şirketleri rezerv varlıklarla desteklenen kripto paralar olan sabit coin’ler aracılığıyla kriptonun fiata dönüştürülmesini kolaylaştırmak için platformlarını kullanacaklar.

Mastercard’ın dijital varlık ve blok zinciri ürünlerinden sorumlu başkan yardımcısı Raj Dhamodharan ise birçok şirketin kriptodan fiata para dönüştürme altyapısın sahip olmadığını ve kendilerinin bunu kolaylaştırdığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Evolve, Paxos, Circle’ın da dahil olduğu geniş ortaklıklarımız sayesinde insanların dünyanın her yerinde istedikleri zamanda ödeme yapabilecekleri bir sistem geliştirip, onlara verdiğimiz vaatleri yerine getiriyoruz.”

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl