Mayıs ayında en çok yükselen 10 coin: Zirvede sürpriz var

Küresel kripto endüstrisi nisan ayında yaklaşık on gün süren önemli bir artış yaşadı, ancak mayıs ayının başından bu yana bir konsolidasyon dönemi geçiriyor. Mayıs ayında bazı kripto paralar heyecan verici kazançları beraberinde getirdi. Bir aylık dönemdeki performanslarına göre ilk 100 varlık içinde en yüksek performans gösteren 10 kripto parayı mercek altına aldık.

altcoin

Kripto para yatırımı genellikle bir “rollercoaster” yolculuğu olarak kabul edilirken benzeri görülmemiş volatiliteler devasa fiyat dalgalanmalarına neden oluyor. Kripto paraların toplam piyasa değeri bu haberin yazıldığı saat itibarıyla 1.18 trilyon dolar olarak seyrediyor. Bu varlığın sergilediği yüksek volatilite derecesi, onu önemli riskler üstlenmeye eğilimli bireyler için cazip bir yatırım seçeneği haline getiriyor. Sonuç olarak, en yüksek performans gösteren kripto paraların aylık bazda izlenmesi, yatırımcılar için önemli perspektifler sağlayabildiğinden aşağıda, mayıs başından bu yana performanslarına göre ilk 10 kripto paranın bir listesini derledik.

İşte CoinMarketCap verilerine göre, piyasa değeri bakımından en büyük ilk 100 kripto para içerisinde mayıs ayında en çok yükselen 10 coin:

1- Kava (KAVA) – Kava ekosistemine güç veren kripto para KAVA, mayıs ayının en çok kazandıran kripto parası oldu. 1 Mayıs itibarıyla 0.7799 dolar açılış fiyatıyla başlayan KAVA şu anda 1 dolar civarında seyrediyor. Mayıs ayının ortalarında yüzde 40 getiri sağlayan KAVA aylık bazda yaklaşık yüzde 29 oranında yükseliş kaydetti.

Somut bilgi ya da gelişme eksikliği durumunda, spekülatif hareketler bazı yükselişlerin ardındaki neden olarak görülüyor. KAVA’nın değerindeki bu son artış, piyasa duyarlılığı ve hype’tan kaynaklanan varsayımlara bağlanıyor.

2- Render Token (RNDR) – Mayıs ayında kripto para piyasasındaki en büyük ikinci kazananı blok zinciri tabanlı Render Token oldu. Render Network’ün kripto parası RNDR teknoloji hisseleriyle senkronize bir şekilde yükseldi. Yüzde 20’ye yakın bir yükseliş gösteren kripto paranın piyasa değeri 940 milyon dolara yaklaştı. Bu yükselişte ABD merkezli çip üreticisi Nvidia’nın (NVDA), artan gelir tahmininin payı var. Yapay zeka (AI) çiplerine olan taleplerdeki artışın arzı da artırdığı da söylendikten sonra yapay zeka ile ilgili olan token’larda bir yükseliş yaşandı. Render Token de bu yükselişten nasibini alarak en çok kazandıran kripto paralar listemizin ikinci sırasında yerini aldı.

3- XRP – XRP, piyasanın geri kalanı ya konsolide olmaya devam ederken bu ayın üçüncüsü konumunda. İlişkili blok zinciri ödeme firması Ripple Labs ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında devam eden davanın yarattığı engellerden dolayı XRP’nin büyümesi topluluk için her zaman ilgi çekici oldu. Dijital varlık ay boyunca yüzde 9.84‘lük bir artış yaşadı ve fiyatı 0.5064 dolara çıktı.

XRP’nin değerindeki artışın ardındaki temel faktör, Ripple’ın SEC’ye karşı yürüttüğü yasal mücadeledeki potansiyel başarısına ilişkin yatırımcılar arasındaki iyimser duygu gibi görünüyor.

Kaynak: CoinMarketCap
Kaynak: CoinMarketCap

4 – TRON (TRX) – Mayıs ayında en çok yükselen 10 coin listemizin dördüncü sırasında yüzde 8.67’lik bir oranla XRP’yi takip eden ve 6.8 milyar dolar değere ulaşan TRON var.  Justin Sun tarafından oluşturulan kripto para TRX, Sun’ın tutuklandığı iddiası ve Tron tabanlı algoritmik sabit coin’i USDD’nin çöküşüyle ilgili söylentilerin körüklediği bir türbülans döneminin ardından son haftalarda güzel bir yükseliş kaydetti. Mayıs ayı içinde popüler kripto para borsası OKX’e ait olduğu tespit edilen adreslerin Kraken borsasına yaklaşık 194 milyon TRC-20 USDT aktarması da fiyat artışının arkasındaki sebep olarak görülüyor.

5 – Litecoin (LTC) – Mayıs ayında yükselişin keyfini çıkaranlar arasında Charlie Lee tarafından Bitcoin’den sonra piyasaya sürülen erken dönem bir kripto para olan Litecoin (LTC) de yer alıyor. Yüzde 8’e yakın bir performans sergileyen LTC ağı bir ay öncesine kıyasla büyük bir dönüm noktasına ulaştı. Ağustos ayında beklenen LTC yarılanmasının yaklaşmasıyla büyük fon girişi sağlayan Litecoin’in hash oranı yüzde 25 arttı. Topluluk yarılanma sonrasında LTC’de önemli hareketler bekliyor.

6 – Pepe (PEPE) – Listemizin altıncı sırasında bir önceki ay sansasyonel bir meme coin olan ve geçen ayın büyük bir bölümünde hakimiyetini kaybeden PEPE yer alıyor.  Piyasaya çıktığı ilk günlerde 24 saatlik bir süreçte yüzde 450 artan ve erken yatırımcılarına milyon dolarlar kazandıran PEPE şimdilerde toplarlanmaya çalışıyor. Mayıs ayı boyunca yüzde 6.75’lik bir oranda performans sergileyen meme coin kayıpların bir kısmını kademeli olarak silmeye başladı.

7 – Lido DAO – (LDO) – Ethereum bir likit staking çözümü olan Lido DAO (LDO) mayıs ayında göze çarpan performansıyla yedinci sırada yerini aldı. LDO’nun fiyatındaki artış, Ethereum’un proof-of-stake (PoS) sözleşmesine net pozitif girişlerle aynı zamana denk geldi. Mayıs ayından bu yana yüzde 4.44’lük bir getiri sağlayan Lido DAO’nun piyasa değeri 1.84 milyar dolarda seyrediyor.

8 – BitDAO (BIT) – Token sahiplerinin uzun vadeli refahını teşvik etmek, temel ürünü Mantle Network’ün başarısını artırmak amacıyla markasını ve token’ını tek bir varlıkta birleştirmeyi amaçlayan BitDAO (BIT) sekizinci sıradan mayıs ayında en çok yükselen 10 coin listemizde yerini aldı. BIT token’ı mayıs başından bu yana yüzde 4.35’lik bir yükseliş performansı gösterdi.

9 – IOTA (MIOTA) – IOTA, Shimmer EVM için yapılan testnet denemelerinin iyi gitmesinin ardından mayıs ayında kayda değer bir artış sergiledi. EVM, milyonlarca yürütülebilir projeye sahip merkezi olmayan bir bilgisayar gibi hareket eden bir hesaplama motoru olarak öne çıkıyor. Ethereum’un işletim yapısının altında yatan sanal makine görevi görüyor. Projenin kripto parası MIOTA mayıs ayında yüzde 3.56’lık bir yükseliş kaydetti. MIOTA piyasa değeri ise 562 milyon dolar olarak seyrediyor.

10 – QUANT (QNT) – Listemizin sonunda cüzdanlar, uygulamalar ve diğer ağlar arasında güvenli veri alışverişi ile değer aktarımı sağlayan birlikte çalışabilir bir ağ olan Quant (QNT) yer alıyor. 2022’de düşüş baskısıyla fazlasıyla mücadele eden Quant (QNT) diğer kripto paralar kripto kışının kurbanı olurken fiyatını 43 dolardan 228 doların üzerine çıkarmıştı. Çoktan rallisini yapmış gibi gözüken QUANT, yüzde 2.30’luk oranla mayıs ayında en çok yükselen 10 coin arasına girmeyi başardı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl