Mazars ve Armanino kripto borsalarıyla olan denetim işbirliğini sonlandırdılar

FTX borsasının çöküşünden sonra ortaya atılan rezerv kanıtı furyası kısa sürdü. Kripto para borsalarına bu konuda hizmet veren Mazars ile Armanino, denetim işbirliklerini bitirdiler. Bitcoin fiyatı ise bu haberlere olumsuz yanıt verdi ve 17 bin doların altına düştü.

ABD medyasının iki dev şirketinden önemli bir iddia ortaya atıldı ve kripto para borsalarına rezerv kanıtı denetim hizmeti veren şirketlerin işbirliklerini sonlandırdıkları belirtildi.

Bloomberg’in iddiasına göre Mazars, kripto para borsalarına verdiği tüm hizmetleri bitirdi. Bu hizmetlerin içinde rezerv kanıtı denetimi de bulunurken, şirketin müşterileri arasında Binaance dışında KuCoin ve Crypto.com borsaları da bulunuyordu.

Bir iddia da Forbes’dan…

Bir başka denetim firması Armanino da yine müşterileriyle olan işbirliklerini sonlandırma kararı aldı. Bu haber de ABD merkezli finans medyası kurumu Forbes’dan geldi. Armanino’nun müşterileri arasında FTX, OKX ve Gate.io borsaları bulunuyordu.

Bitcoin olumsuz karşılık verdi

Tüm bu haberlere ise Bitcoin olumsuz karşılık verdi ve en büyük kripto para 17 bin doların altına indi. Bitcoin’deki düşüş altcoin’lere daha sert yansıdı.

CZ: En iyi denetim blok zinciridir

Öte yandan Binance ve Mazars’tan konuyla ilgili hala resmi açıklama gelmedi ancak Binance CEO’Su CZ ise manidar bir tweet attı ve “Blok zincirleri kamuya açıktır ve sürekli kayıt tutarlar. En iyi denetlenebilen cüzdanlardır.” dedi ve adeta bu şirketlere gönderme yaptı.

Hatırlanacağı üzere Mazars; Binance, Crypto.com ve Kucoin’deki denetim çalışmalarında 3 şirketin de Bitcoin varlıklarının fazladan teminatlı olduğunu açıklamıştı.

Crypto.com için rezervlerin 1’e 1 karşılıkları olduğu onaylanmış, Kucoin için de Bitcoin dışında Ethereum, USDT ve USDC rezervlerinin de fazladan teminatlı oldukları belirtilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl