John McAfee, popüler Bitcoin iddiasından caydı

Ünlü siber güvenlik uzmanı John McAfee, Bitcoin'in 2020 yılının sonuna kadar 1 milyon dolar olacağı iddiasından vazgeçti.

Bitcoin destekçisi olarak bilinen -muhtemelen artık değil- ünlü siber güvenlik uzmanı John McAfee, 2017 yılında Bitcoin’in 2020’nin sonuna kadar 1 milyon dolara ulaşacağını iddia etmiş ve bunun gerçekleşmemesi halinde televizyona çıkıp penisini yiyeceğini söylemişti.

2020 yılı gelip çattı ve McAfee’nin iddialı fiyat tahminin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bu yıl test edilecekti ancak McAfee gerçekleşmeyeceğinden emin olmuş olacak ki geri adım adım attı.

McAfee, sözlerinin piyasaya yeni kullanıcı kazandırmak için bir numara olduğunu ve bunun planladığı gibi çalıştığını söyledi.

Daha sonra ünlü isim, “Bitcoin ilkti. Bu eski bir teknoloji. Herkes biliyor. Yeni blok zincirleri gizlilik, akıllı sözleşmeler, dağıtık uygulamalar ve daha fazlasına sahip. Bitcoin bizim geleceğimiz mi? Model T, otomobilin geleceği miydi?” ifadelerini kullandı.

Model T, Ford tarafından üretilen, dünyanın ilk seri üretim otomobiliydi. Ayrıca hala dünya tarihinde en çok satan ilk üç otomobilden biri.

1 milyon dolar sonucuna nasıl ulaşmıştı?

Ara ara 1 milyon dolar tahminini tekrarlayan ve Bitcoin’in 2020’de 1 milyon doların altında kalmasının imkansız olduğunu ileri süren McAfee, bu tahmine basit bir matematikle ulaştığını söylemişti.

Bitcoin’in davranışsal ekonomisinin hisse senetlerinkinden tamamen farklı olduğunu belirten McAfee, en büyük kripto paranın gelecekteki değerini anlamak için hisse senedi paradigmaları ve formülleri kullanılamayacağını ifade etmiş, şu açıklamayı yapmıştı:

“Bu tahmine ulaşmanın birkaç yolu var. En yaygın yol Bitcoin’in kullanıcı sayısını almaktır. Bitcoin, kullanıcı tabanını genişletiyor, hem Bitcoin’i tutan hem de maaş ödemesini Bitcoin’le talep eden insanlar günden güne artıyor. Birincisi, kullanıcı sayısı ve kullanıcı büyümesine baktım. 3 ya da 7 milyon dolar olabileceğini düşündüm. İkincisi, bunun daha çok geçerli olduğuna inanıyorum, madencilik yolundan gittim. Son Bitcoin çıkarılacak… Madenciler onu 4 ila 5 milyar dolara mal edecekler. Bu Bitcoin’in değeri, maliyetinden daha fazla olmalı. Bir milyar dolara mal olsa bile, niçin oradan geriye doğru gelip 2020’nin sonunu bulup çıkarmıyorsun? Muhtemelen 5 milyon dolar… Dolayısıyla 1 milyon dolar tahmini alt aralığın dışında, bu yüzden çok eminim… Ve sadece Bitcoin değil… 2000 tane başka dijital para var… Onları durduramazsın. Onları değiştiremezsin. Onları kontrol edemezsin. Onları kabul edin ve hayatınızı gerçeğe uygun hale getirmek için düzeltmeye çalışın. 1930’larda alkol alamayacağınız bir yasa yaptık. O dönemde Amerikan tarihinin herhangi bir döneminden daha fazla alkol tüketiyorduk.”

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl