Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

McAfee, tutuklanmasaydı o an İstanbul’a geliyordu

Ünlü siber güvenlik uzmanı ve kripto para sektörünün ileri gelenlerinden John McAfee'nin İspanya'da tutuklandığı esnada İstanbul'a gitmek üzere havaalanına geldiği öğrenildi.

john-mcafee (2)

Popüler antivirüs yazılımı McAfee’nin kurucusu ve aynı zamanda kripto para sektörünün bilinen isimlerinden olan John McAfee, dün İspanya’da tutuklanmıştı. Tutuklama, ABD’nin isteği üzerine gerçekleşti. McAfee, ABD tarafından vergi kaçırmakla suçlanıyor.

Ünlü siber güvenlik uzmanı, ABD’ye iade için bekletilirken tutuklandığı esnada İstanbul’a uçmak üzere olduğu anlaşıldı. McAfee’nin 3 Ekim sabahı yanında iki kişiyle beraber İstanbul’a gitmek üzere Barselona El Prat Havalimanı’na geldiği, burada yapılan kimlik tespiti sonrası gözaltına alındığı öğrenildi. McAfee, mahkemenin geçici tutuklama kararının ardından Berselona’da bulunan Brians cezaevine gönderildi.

Hem Adalet Bakanlığı hem de CFTC’den ayrı ayrı suçlamalar

ABD Adalet Bakanlığı, McAfee’yi vergi kaçırmakla suçlarken ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) da 75 yaşındaki ismi ICO projelerinden para aldığını açıklamadan takipçilerini bu projelere yatırım yapmaya teşvik etmekle itham ediyor. McAfee’nin bu yolla ICO ekiplerinden 23 milyon dolardan fazla para kazandığı öne sürülüyor.

McAfee, eğer tüm iddialardan suçlu bulunursa 30 yıla kadar hapis cezası alabilir.

John McAfee kimdir?

1945 yılında İngiltere’de doğan John McAfee, İngiliz-Amerikan bir bilgisayar programcısı ve iş adamıdır. 1987 yılında McAfee Associates yazılım şirketini kurdu ve bu şirketi istifa ettiği 1994 yılına kadar işletti. Dünya çapında büyük bir üne sahip olan bu şirket, halen antivirüs azılımları satıyor. McAfee “ilk ticari antivirüs yazılımının yaratıcısı” ünvanının da sahibi.

McAfee’nin kurucusu olduğu şirket 2011 yılında Intel tarafından satın alınmıştı. Ünlü ismin servetinin 2007-2008 mali krizinden önce 100 milyon dolara kadar ulaştığı belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl