Cryptojacking faaliyeti, 2018’in ilk çeyreğinde %629 oranında arttı

Siber güvenlik şirketi McAfee Labs, sahibinin izni ve bilgisi olmaksızın bilgisayarının işlem gücünün kripto para madenciliği için kullanılması anlamında gelen cryptojacking faaliyetinin 2018'in ilk çeyreğinde yüzde 629 oranında arttığını ortaya koydu.

Siber güvenlik firması McAfee Labs’in yeni yayınladığı rapora göre, cryptojacking faaliyeti 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 629’luk bir artış gösterdi.

Cryptojacking, sahibinin izni veya bilgisi olmadan bir bilgisayarın işlem gücünün kripto para madenciliği için kullanılması anlamını taşıyor.

Yayınlanan rapora göre McAfee Labs, 2018’in ilk çeyreğinde yaklaşık 2.9 milyondan fazla kötü amaçlı coin madenciliği yazılımı tespit etti. Bu, önceki çeyreğe göre yaklaşık yüzde 629’luk bir artış demek.

Raporda cryptojacking ile ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Bu, siber suçluların, popüler fidye yazılımı planlarında olduğu gibi kurbanların ödeme yapmasını istemeksizin kullanıcıların sistemlerinden yararlanarak para kazanma ihtimaline ısındıklarını gösteriyor. Veri hırsızlığı ve fidye yazılımı gibi siber suçlarla kıyaslandığında cryptojacking, daha basit ve daha az riskli.”

Raporda belirtildiği gibi, suçlular milyonlarca sistemin içine sızarak saldırılarını hiçbir aracıya ihtiyaç duymayan, asgari çaba gerektiren kötü amaçlı bir madencilik yazılımı kullanarak gizli bir şekilde paraya dönüştürebiliyorlar.

Kötü amaçlı yazılımlar geliştikçe, saldırganlar dikkat edilmesi gereken bir düzeyde teknik çeviklik ve yenilik gösteriyorlar.

→ BİTCOİN’İN İLK YATIRIMCILARINDAN BİRİ FİYATIN DAHA DA DÜŞECEĞİNİ İDDİA EDİYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl