McDonalds’ın Elon Musk’a cevabı, sahte altcoin’i yüzde 285 bin zıplattı!

Tesla CEO'su Elon Musk'ın dün McDonalds'a Dogecoin kabul etmeleri yönünde attığı tweet'in ardından, "fast food" restoran zincirinden Musk'a cevap gelmişti. Fırsatçılar ise, McDonalds'ın cevabında yer alan ve aslında gerçekte vârolmayan bir coin'den onlarcasını ürettiler. Yatırımcıların saniyeler içinde para akıttığı bu coin'lerden bir tanesi %285 binlik yükseliş gördü.

Kripto para evreninde anlık işlem yapılabilmesi ve yatırımcıların en ufak “olumlu” bir haberde para harcamaya aşırı istekli olmaları fırsatçıların da dakikalar içinde ciddi meblağlar kazanmalarına neden oluyor. Bu olaylardan biri de bugün McDonalds’ın Elon Musk’a cevap verdiği tweet’in ardından yaşandı.

Bilindiği üzere dün Tesla kurucusu Elon Musk, McDonalds’ın Dogecoin kabul etmeye başlamasını talep eden bir tweet atmıştı. Ünlü restoran zinciri de bugün bu tweet’e karşılık verdi ve “Eğer Tesla da ‘grimace coin’ kabul ederse yaparız” yazdı.

Hemen harekete geçtiler

McDonalds’ın Musk’a verdiği bu cevabın ardından ise fırsatçılar hemen harekete geçtiler ve Binance Smart Chain (BSC) üzerinde grimace coin adlı birçok coin çıkardılar. Bilindiği üzere BSC gibi birçok blok zincirinde birkaç TL karşılığında bile isteyen herkes bir kripto para çıkarabiliyor. Ve genelde yatırımcılar kripto paranın sözleşmesini okumadan, o an trend ne yönde ise her coin’e para yatırabiliyorlar.

0,0007 dolardan 2 dolara yükseliş!

Üretilen grimace coin’lerden bir tanesi ise sabah saatlerinde 0.0007 dolardan 2 dolara kadar yükseldi ve daha sonra yine 0.60 dolara düştü. Token’da ayrıca 2 milyon dolarlık da piyasa değeri oluştu.

Başka bir token da 1 milyon dolar piyasa değerini gördü

Oluşturulan grimace token’lar bir tane değildi. Aynı isimdeki, bir trilyonluk arza sahip olan bir başka token ise 0.00000193 dolara kadar çıktı. Bu token’daki arzın yüzde 75’lik kısmının ise sadece bir cüzdanda olması dikkat çekti.

1000 yatırımcıya ulaştı

Grimace token üretme furyası sadece Binance Smart Chain ile de sınırlı kalmadı. Ethereum ağında üretilen bir grimace token, yaratılışından birkaç saat sonra yüzde 56 binlik yükseliş gösterdi ve tam bin ayrı kullanıcıya ulaşmayı başardı. Bu token’ın da piyasa değeri 6 milyon dolara ulaştı. Yaratıcılar, Ethereum ağında oluşturulan tek grimace coin olmalarıyla övünürken, bir de Twitter adresi açtılar ve “Oluşumdan bu yana %56 binlik yükselişimiz söz konusu… Siz bir de Elon Musk bizi fark ettikten sonra görün” diye tweet attılar.

Hamle yapmakta geç kalan başka grimace token yaratıcıları da oldu ancak bu kişileri diğerleri gibi kâr edemediler.

Özellikle Binance Smart Chain üzerinde birçok token yaratıcısı bulunuyor ve bu tür kitlelerin takip ettiği olaylarda kısa sürede bir token çıkarıp ciddi paralar kazanabiliyorlar.

BSC üzerinde bilinen en büyük dolandırıcılıklardan biri de Squid Game ile yaşanmıştı. Dünya çapında izlenme rekorları kıran dizinin ismini kullanan sahte bir token yaratılmış ve sözleşmedeki tuzaklar ile yaratıcıları milyon dolarlar kazanmışlardı.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl